Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Przed nimi kariera

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna to jedna z najbardziej przyjaznych dla młodych muzyków przestrzeń artystycznej rywalizacji. Będzie się jej można przyglądać od 22 czerwca. Przyjaźnie, co nie znaczy, że bez emocji.

. - grafika artykułu
Finał XVI Konkursu im. Telemanna, fot. materiały prasowe

Żaden konkurs dla zawodowo kształconych muzyków nie jest łatwy. Pomijając wszystkie oczywiste aspekty związane z presją, konkurencją czy poddaniu się ocenie, które w nawet najbardziej obiektywnym i empatycznym środowisku są dla uczestnika stresujące, doskonale zdajemy sobie sprawę, że nadrzędnym wyzwaniem jest zaprezentowanie maksimum swoich umiejętności w jednym, konkretnym momencie. Nierzadko też od kandydatów wymaga się przygotowania gigantycznego repertuaru, podzielonego jeszcze na trzy etapy, co oznacza, że większość uczestników takiego konkursu nie ma szansy wykonać na nim całości szlifowanego przez setki godzin programu.

Konkurs im. Telemanna, każdorazowo adresowany do skrzypków do 18. roku życia (w tegorocznej edycji do urodzonych w roku 2006 i młodszych), jest pod tym względem możliwie przyjazny i czytelny. Składa się z dwóch etapów. Na pierwszym należy wykonać jedną z 12 Fantazji na skrzypce solo Georga Philippa Telemanna oraz jeden utwór dowolny. Finaliści natomiast prezentują I lub II i III część dowolnego koncertu skrzypcowego. Co więcej, takie ramy repertuarowe Konkursu im. Telemanna są niezmienne od lat. Otwiera to pole do udziału dla wszystkich skrzypków uczących się w szkołach muzycznych II stopnia, gdyż taki zakres repertuaru mieści się w podstawie programowej realizowanej w ciągu jednego roku nauki - zwłaszcza że zostawia pełną dowolność w ramach określonej formy. Zachęca tym samym młodych adeptów, którzy - przy masie obowiązków, jakie mają w szkole nastolatkowie - nie postawili jeszcze wszystkiego na jedną kartę, do zainwestowania w artystyczny wyraz swojego programu bez konieczności wykazania się wygórowaną kondycją.

Historia konkursu skrzypcowego im. Georga Philippa Telemanna sięga 2000 roku. Na podium w minionych edycjach stawali - wówczas nastolatkowie, dziś dojrzali, rozpoznawalni artyści - m.in. Agata Szymczewska, Michał Bryła, Wojciech Koprowski, Celina Kotz, Marta Gidaszewska, Robert Łaguniak czy Wojciech Niedziółka. Pokazuje to, że konkursy nie są celem samym w sobie, ale ważnym i potrzebnym etapem w rozwoju pięknych karier muzycznych. Ścieżką, która prowadzi artystów do odkrycia własnych, indywidualnych dróg.

Do tegorocznej odsłony konkursu przyjęto 44 skrzypków z Polski, Białorusi, Ukrainy, Czech, Węgier, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Kanady i Chin. W jury zasiądą pedagodzy i soliści o międzynarodowej sławie, m.in. węgierska skrzypaczka Eszter Perényi, profesor Akademii Muzycznej w Budapeszcie, František Novotny, profesor Akademii Muzycznej w Brnie, czy Tomasz Tomaszewski - wieloletni koncertmistrz Deutsche Oper w Berlinie i profesor Universität der Künste w Berlinie.

Warto razem z nimi wsłuchać się w muzykę młodych i odkrywać nowe talenty.

Magdalena Lubocka

  • XXI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna
  • 22-24.06
  • POSM II st. im. Mieczysława Karłowicza i POSM I st. nr 1 im. Henryka Wieniawskiego (ul. Solna 12)

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024