Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Poznański król Łodzi

Wśród osób noszących nazwisko Poznański można znaleźć przedstawicieli różnych zawodów. Nie brak wśród nich przemysłowców, ale są też żołnierze, politycy, artyści i uczeni.

rys. G. Bąkowski - grafika artykułu
rys. G. Bąkowski

Najbardziej znany Poznański nie pochodził wcale ze stolicy Wielkopolski. W swoim mieście był nie mniej znany niż Hipolit Cegielski w Poznaniu. Izrael Poznański, bo o nim mowa, prawie całe swoje życie spędził w Łodzi.

"Ja nie mam nic, ty nie masz nic..."

Przedsiębiorca i filantrop, prawdziwy biznesmen - jakbyśmy go dziś nazwali - był synem Kalmana, kupca, który tak naprawdę nie miał własnego nazwiska. To, które później rozsławił na całym świecie jego syn, nadał mu urzędnik. Takie były wówczas obyczaje, że władze często nadawały żydowskim poddanym nazwiska wywodzące się od miast lub regionów. "Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic" - chciałoby się przypomnieć słynne zdanie z Ziemi obiecanej Władysława Reymonta, kiedy patrzy się na życiorys najsłynniejszego Poznańskiego. Z niewielkiej rodzinnej firmy zrobił prawdziwe imperium przemysłowe i stał się "łódzkim królem bawełny". Z prawdziwie poznańską sumiennością i pracowitością rozwijał swoje fabryki, nie zapominając jednocześnie o ludziach, którzy w nich pracowali i którzy przyczynili się do jego sukcesu.

Kejter z Bielska-Białej

Mniej znani są inni Poznańscy. W powstaniu warszawskim odznaczył się Henryk Poznański "Bystry", któremu udało się przeprowadzić kanałami w bezpieczne miejsce gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego i Sztab Komendy Głównej Armii Krajowej. Mieczysław Poznański był współzałożycielem Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. To on współtworzył pierwszą serię Bolka i Lolka. Także dzięki niemu powstawały zdjęcia do Reksia czy Porwania Baltazara Gąbki. Międzynarodową karierę zrobiło kilku Poznańskich - naukowców. Edward, filozof i matematyk, zasłynął jako znawca operacjonizmu na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Kazimierz, ekonomista, wykładał na wielu amerykańskich uniwersytetach.

To też Poznańscy

W encyklopediach możemy znaleźć kilku Posenerów. To też Poznańscy, tylko pewnie ich rodacy mniej zdają sobie sprawę, skąd pochodzi ich nazwisko. Francuski egiptolog Georges Posener badał hieroglify, a Alan Posener, współczesny niemiecki dziennikarz - życie Johna Lennona, ale też Johna F. Kennedy'ego czy Marii, matki Jezusa. Ojciec Alana, Julius, zasłynął jako architekt i często jest nazywany nestorem niemieckiej historii architektury.

Helena, Henryk i Bartek

A z kim poznaniakom najbardziej kojarzą się dzisiaj Poznańscy? Wielu wskaże z pewnością sympatyczną rodzinę z rysunkowych opowieści publikowanych najpierw w Gazecie Poznańskiej, a obecnie na łamach Głosu Wielkopolskiego. - Cykl miał początkowo dotyczyć spraw lokalnych - wspomina Grzegorz Bąkowski, twórca rysunkowych Poznańskich - ale z czasem stał się bardziej uniwersalny.

Cezary Omieljańczyk