Poznańska Nagroda Literacka - Nagroda Adama Mickiewicza, w wysokości 60 tyś. złotych, jest co roku przyznawana twórcom za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury, często obejmując całokształt ich dorobku. Laureatami tej nagrody zostali do tej pory m.in.: Zyta Rudzka, Stanisław Rosiek, Wiesław Myśliwski, Anna Bikont czy Krystyna Miłobędzka. Nagrodę ustanowili w 2015 roku, po śmierci poety Stanisława Barańczaka, Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz ówczesny Rektor UAM, prof. Bronisław Marciniak. Poza laureatem głównej nagrody jury konkursu wybierze jeszcze, spośród trójki nominowanych, laureata nagrody-stypendium (w wysokości 40 tyś. złotych), która trafi do obiecującego twórcy lub twórczyni przed 35. rokiem życia.
Marcin Świetlicki opublikował kilkanaście książek poetyckich, w tym: Zimne kraje, Schizma, Pieśni profana, Czynny do odwołania, Muzyka środka, Jeden, Dobra zmiana oraz autorski audiobook Wiersze. Jest także autorem powieści kryminalnych: Dwanaście, Trzynaście, Jedenaście. Poza tym występuje w zespołach Świetliki, Morświn i Zgniłość. Dotychczas został laureatem wielu nagród literackich, m.in. Georga Trakla (1991), Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1996), Nagrody Literackiej Gdynia (2009, 2014), był również trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej "Nike".
- Świetlicki nie ma osobowości dramatycznej, to nałogowy ironista - mówi o laureacie prof. Piotr Śliwiński, członek kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej. - Ale w typie romantycznym, traktującym ironię jak "medium przekraczania" danych tu i teraz warunków w stronę... Nie jestem pewien, czy chodzi o absolut, czy tajemnicę śmierci, czy może tylko i aż o istnienie, które odczuwa siebie mocno i na własnych zasadach. Czy Mickiewiczowi nad brzegiem Lemanu mogłaby przyjść z odsieczą jakakolwiek nagroda? Marcin Świetlicki został laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza, bo ma niespotykany dar widzenia i słyszenia znaczeń w tym, co dla innych jest milczące i niewidzialne.
Gala Poznańskiej Nagrody Literackiej, podczas której poznamy także laureata lub laureatkę nagrody-stypendium, odbędzie się 24 maja o g. 19, podczas Festiwalu Fabuły. Samego Marcina Świetlickiego będzie można spotkac takze 26 maja o g. 17 w CK Zamek, w ramach spotkania na finał festiwalu.
oprac. red.