Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Powroty 2Tm2,3

Pół roku temu wydali długo oczekiwaną nową płytę Sursum corda,, teraz - jakże dawno tu nie słyszani, zwłaszcza w rockowym wydaniu - powracają do Poznania, by w klubie Tama promować ten krążek.

Członkowie zespołu na zdjęciu grupowym, większość z nich stoi. Za nimi biała ściana z czarnym grafitti. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

Wiosną ukazał się nowy, pierwszy po wielu latach oczekiwania, znakomity album zespołu 2Tm2,3 Sursum corda. Wówczas trasa koncertowa ominęła Poznań, a występ najbliższy stolicy Wielkopolski, w Puszczykowie, odbył się bez Tomasza Budzyńskiego, który trafił wtedy na kilka dni do szpitala. Czas zatem nadrobić zalęgłości, a zapewniam, że muzyka zabrzmi fantastyczna. Rzecz o tyle ciekawa, że większość składu zespołu tworzą muzycy związani z poznańskimi zespołami, a jednak rzadko właśnie tutaj spotykają się z publicznością.

Wielbiciele grupy musieli czekać osiemnaście lat na nową, studyjną płytę z premierowym, "czadowym" materiałem. "Czadowym", bowiem grupa ma dwa (równie fascynujące) oblicza: akustyczne i mocno rockowe. Na nowym krążku prezentuje to drugie i sądzę, że jest to jedno z rockowych wydarzeń 2024 roku na krajowej scenie. Oczywiście bowiem każdy z liderów grupy ma w zanadrzu sporo własnych, autorskich projektów realizowanych równocześnie (albo nawet pozornie priorytetowo), a jednak to, co proponują wspólnie pod tym szyldem zdaje się przekraczać wszelkie inne przedsięwzięcia - i w sensie emocjonalności, i zaangażowania, i artystycznej bezkompromisowości.

Członkowie 2Tm2,3 byli jedną z największych sensacji polskiej sceny muzycznej przełomu wieków. Oto bowiem w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych na rynku pojawiła się formacja, której trzon stanowili bardzo cenieni muzycy, czołowe postaci takich kultowych grup jak Armia, Houk, Izrael, Acid Drinkers i wielu innych. W pełni realizowali więc ideę rockowej supergrupy, a zatem formacji tworzonej przez liderów innych zespołów. Co chyba najważniejsze: ideą, która ich zespoliła było śpiewanie tekstów zaczerpniętych z Biblii (przede wszystkim, choć nie wyłącznie, Psalmów). Postanowili przy tym nie rezygnować z najbliższych im form muzycznej ekspresji. Owe natchnione teksty płynęły więc w rytm punk rockowych czy thrash metalowych, czasem funkowych gitarowych tematów, okazjonalnie przeplatanych elementami reggae czy niemal folkowej ballady. Efekt przedsięwzięcia okazał się prawdziwie rewelacyjny.

Już wydany w 1997 roku debiutancki album zatytułowany Przyjdź trafnie określił stylistykę zespołu. Był też niewątpliwym artystycznym wydarzeniem. Przyniósł rewelacyjna mieszankę brzmień thrash metalowych, funkowych, punkowych tu i ówdzie kontrapunktowanych elementami reggae, nowej fali czy niemal folku (jak Słuchaj Izraelu z debiutanckiej płyty). Wielość odniesień i inspiracji przekładały się na fantastyczny efekt końcowy. Grupa rychło stała się też wielką atrakcją koncertową. Klasę zespołu potwierdzały kolejne albumy, wśród nich 2Tm2,3, Pascha 2000, koncertowa Propaganda Dei, 888, a potem przepiękne akustyczne Dementi i Źródło. W międzyczasie ukazał się też dwupłytowy Koncert w teatrze  - nagrany w poznańskim Teatrze Polskim w 2008 roku.

W późniejszych latach tempo rozwoju grupy wyraźnie zwolniło. Artyści zajęli się własnymi sprawami, autorskimi projektami. Litza założył Luxtorpedę, w której znaleźli się też inni muzycy 2Tm2,3 i odniósł z nią bezdyskusyjny sukces. Równolegle dbał też o dalszy rozwój Arki Noego, stworzył festiwal LuxFest. Budzyński wydawał pasjonujące płyty solowe, ale nagrywał też oczywiście z Armią, na scenę powróciła też jego grupa Trupia Czaszka, a artysta - nie zaniedbując także swoich pasji malarskich - spełniał się również jako pisarz czy reżyser filmowy. Malejonek ze swym Maleo Reggae Rockers stał się być może najważniejszym przedstawicielem polskiego reggae, a równocześnie zrealizował projekty w rodzaju Morowe panny czy Panny wyklęte. Również pozostali członkowie 2Tm2,3 koncentrowali się na własnych pomysłach. Nic dziwnego, że o zespole zrobiło się ciszej...

Na szczęście co jakiś czas grupa powraca do aktywnej działalności i realizuje znów znakomite płyty. Dziś w 2Tm2,3 odnajdziemy niemal wszystkich członków Luxtrorpedy, ale też artystów przez lata związanych z Armią i wieloma innymi grupami. Aktualny skład zespołu tworzą: Tomasz "Budzy" Budzyński - śpiew, Dariusz "Maleo" Malejonek - gitara, śpiew, Robert "Litza" Friedrich - gitara, śpiew, Robert "Drężmak" Drężek - gitara, Krzysztof Kmiecik - gitara basowa, Beata Polak - perkusja oraz Tomasz "Krzyżyk" Krzyżaniak - perkusja.

Tomasz Janas

  • 2Tm2,3
  • Tama
  • 24.10, g. 18
  • bilety: 99-115 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024