Świętowanie rozpocznie się 26 grudnia o g. 16 na Dworcu Letnim. Odbędzie się tam inscenizacja przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Pociąg wiozący Mistrza i jego żonę, jak 106 lat temu, wjedzie na peron, na którym będą czekały tłumy poznaniaków. Inscenizacja powitania odbywa się od ponad 30 lat z inicjatywy Poznańskiego Chóru Nauczycieli. Wydarzenie organizują samorząd województwa wielkopolskiego, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości oraz Koleje Wielkopolskie. Pociąg odgrywa ważną rolę w widowisku.
Poznaniacy i turyści, którzy przyjdą na dworzec, będą mogli pośpiewać powstańcze i patriotyczne piosenki. Paderewskiego powitają nie tylko mieszkańcy, ale także rekonstruktorzy w historycznych mundurach z okresu I wojny światowej i powstania wielkopolskiego. W ramach inscenizacji odbędzie się przejażdżka historycznym pociągiem do Palędzia. Bilety są dostępne są na stronie i w aplikacji Kolei Wielkopolskich do 26 grudnia. Trzeba je kupić w przedsprzedaży. Są dostępne tylko online.
Oficjalną część obchodów zaplanowano na 27 grudnia. O g. 11.15 złożone zostaną kwiaty w miejscach pamięci. Oficjalne delegacje samorządów miejskiego i wojewódzkiego zapalą znicze na grobach gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego, a następnie przy tablicach Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, 15. Pułku Ułanów Poznańskich i Marynarzy Powstańców Wielkopolskich. O g. 12.30 zaplanowano mszę w poznańskiej Farze w intencji powstańców. O g. 16.40 spotkamy się pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Samorząd wojewódzki uruchomi transmisję wydarzenia online na stronie www.27grudnia.pl. Relacja będzie tłumaczona na język migowy. Po przemówieniach i złożeniu kwiatów pod pomnikiem, świętowanie przeniesie się na plac Wolności. Tam o g. 18.30 wystąpi zespół Gospel Joy, który zaśpiewa m.in. Marsyliankę Wielkopolską. Gwiazdą wieczoru będzie Kasia Wilk - wystąpi około g. 19.30.
Wydarzenia specjalne przygotowało Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 mieszczące się w Odwachu na Starym Rynku. Od g. 10 do 17 oglądać można ekspozycję stałą oraz wystawę czasową Generał Stanisław Taczak - naukowiec, dowódca, społecznik. Dla dzieci przygotowano warsztaty edukacyjne. Przed muzeum stanie obozowisko powstańcze, w którym grupy rekonstrukcyjne odtworzą atmosferę z 1918 roku, m.in. pokażą musztrę. Odbędą się też lekcje żywej historii i gra historyczno-edukacyjna dla rodzin i młodzieży. O g. 13.30 przed muzeum pojawi się tort z okazji 150. rocznicy urodzin gen. Taczaka.
Na miłośników historii czekają eksponaty: armaty 7,7 cm FK 96 n.A i 7,5 cm Krupp oraz kuchnia polowa z 1906 roku, używana w okresie powstania wielkopolskiego. Poznamy też najnowsze wieści z budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. O g. 14.15 rozpocznie się spacer historyczny Śladami Powstania Wielkopolskiego i miejsc związanych ze Stanisławem Taczakiem, który poprowadzi Jarosław Redliński.
O g. 19 odbędzie się koncert marszałkowski Leć, Orle Biały - w 106. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W Auli UAM wystąpi Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki z Andrzejem Tatarskim - fortepian, Marcinem Gałęskim - organy, pod batutą Macieja Wielocha.
O tej samej godzinie na placu Kolegiackim wybrzmią Śpiewanki Powstańcze. To kolejna okazja do świętowania rocznicy, wspólnie wykonując pieśni i piosenki powstańcze oraz patriotyczne. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
W niedzielę 28 grudnia w Forcie VII odbędzie się uroczystość upamiętnienia powstańców wielkopolskich zamordowanych w KL Posen, a o g. 11 specjalne oprowadzanie po ekspozycjach Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII. Także w sobotę od g. 11 Bieg - Gzuby dla Wolności na Cytadeli. Szczegóły: gzubydlawolnosci.zapisy.org
28 grudnia uroczystości rocznicowe zaplanowano także w Warszawie. Rozpoczną się mszą świętą o g. 12 w kościele oo. Dominikanów. Kolejno w programie: ceremonia przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie zostanie odczytany Apel Pamięci i złożone kwiaty na cześć powstańców wielkopolskich (g. 13.30). Zaplanowano także złożenie kwiatów przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (g. 15).
W Poznaniu, aglomeracji poznańskiej i wielu miastach Wielkopolski odbędą się także liczne uroczystości i wydarzenia przygotowywane przez lokalne instytucje, organizacje i stowarzyszenia.
Szymon Mazur
- Obchody 106. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego
- 26 i 27.12
- start: Dworzec Letni
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024