Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Pierwsze muzyczne jaskółki

No to wracamy! Czas wyczyścić buty i odprasować marynarki, bo Filharmonia Poznańska otwiera (przynajmniej do 12 marca) drzwi do Auli UAM. Podczas pierwszych dwóch koncertów (4 i 5 marca) usłyszymy m.in. słynny Concierto de Aranjuez Joaquína Rodrigo - hiszpańskiego kompozytora, gitarzysty i pianisty.

. - grafika artykułu
Krzysztof Meisinger - fot. materiały organizatora

Joaquín Rodrigo urodził się w niewielkim mieście Sanguto w 1901 roku. Jako czterolatek utracił wzrok w wyniku błonicy.  - Myślę, że ta choroba, utrata wzroku, była wehikułem, który poprowadził mnie na drogę muzyki - wspominał po latach. Swój pierwszy koncert kompozytorski miał w 1929 roku. To właśnie wtedy poznał swoją przyszłą żonę - pianistkę Victorię Kamhi.

Miesiąc miodowy młode małżeństwo spędziło w pałacu królewskim w Aranjuez. Piękne ogrody otaczające rezydencję monarchów hiszpańskich było inspiracją do powstania wspomnianego Concierto de Aranjuez na gitarę solo i orkiestrę - najsłynniejszego utworu Rodrigo. Dzieło przenosi nas w klimat końca XVIII wieku i nawiązuje do hiszpańskiego folkloru. Nie jest jednak sielankowym obrazkiem minionej, pięknej przeszłości. Rodrigo w czasie pisania go bardzo odczuwał sytuację polityczną w swoim kraju oraz mierzył się z osobistym nieszczęściem. Słynna II część Concierto de Aranjuez (Adagio) zdaniem wielu ma wyrażać lęk przed wojną. Żona kompozytora twierdziła z kolei, że Adagio zostało napisane pod wpływem bólu po utracie ich nienarodzonego dziecka.

II część kompozycji przeniknęła szeroko do kultury - wykorzystywano ją w wielu filmach (m.in. w brytyjskim filmie obyczajowym Orkiestra), a jej motywy chętnie podejmowali także muzycy jazzowi (Miles Davies, Chick Corea). Do dziś Concierto jest jednym z najpopularniejszych utworów koncertowych XX wieku. Doczekał się także autorskiej transkrypcji na harfę i orkiestrę. Podczas czwartkowego i piątkowego koncertu w Filharmonii Poznańskiej usłyszymy go w wykonaniu Krzysztofa Meisingera - jednego z najbardziej fascynujących i charyzmatycznych gitarzystów klasycznych.

Orkiestra pod batutą Marka Pijarowskiego wykona także Symfonię Linzką C-dur KV 425 Wolfganga Amadeusza Mozarta, która pobiła rekord jeśli chodzi o szybkość i łatwość tworzenia. Została napisana w kilka dni podczas podróży, kiedy Mozart gościnnie zatrzymał się u swojego przyjaciela w Linzu. Ponieważ obiecał mu, że da koncert kompozytorski, a nie miał ze sobą żadnej ze swoich symfonii... postanowił napisać nowe dzieło. Utwór pokrewny jest symfoniom Haydna jeśli chodzi o  rozwiązania formalne i harmoniczne. Charakteryzuje się lekkim, radosnym nastrojem.

To nie koniec koncertów w Filharmonii Poznańskiej w tym miesiącu. Już 12 marca odbędzie się inauguracja jubileuszowej 50. Poznańskiej Wiosny Muzycznej. Może te jaskółki staną się zapowiedzią dobrej wiosny?

Aleksandra Kujawiak

  • koncert Concierto de Aranjuez
  • Krzysztof Meisinger - gitara, Marek Pijarowski - dyrygent, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
  • 4 i 5.03, g. 19
  • Filharmonia Poznańska
  • Aula UAM
  • bilety: 25-55 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021