Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Nowe spojrzenie na miasto

Lato w mieście wcale nie musi być gorsze niż to spędzone w górach czy nad morzem. Także w sercu Poznania można odnaleźć radość i spokój, słuchając muzyki lub oglądając filmy - zwłaszcza gdy robimy to w otoczeniu przyrody. Festiwal Czas Letni spełnia wszystkie te oczekiwania. Kolejna edycja odbędzie się w dniach 10-14 lipca.

Kobieta leży w hamaku czytając coś w telefonie. Dookoła soczysta zieleń, z tyłu zaparkowane samochody. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

W czasie letnich wakacji warto odkryć miasto na nowo podczas plenerowych pokazów filmowych, koncertów, warsztatów tańca, wspinaczki, a nawet lekcji parzenia japońskiej herbaty. Doskonale wiedzą o tym organizatorzy festiwalu Czas Letni - Fundacja Ad Arte - która na pięć lipcowych dni zaplanowała dla mieszkańców Poznania bogaty program kulturalny. Na pewno nie będziecie się nudzić!

Na początek film. - Program Czasu Letniego jest bogaty i każdy znajdzie w nim coś dla siebie, a stali bywalcy Short Waves Festival - innego projektu realizowanego przez nas od lat - na pewno z chęcią wrócą na seanse ze znanych im już wcześniej sekcji filmowych - mówią organizatorzy. Do wyboru mamy przegląd z cyklu Urban View, czyli konkursu filmów o życiu miast, architekturze i urbanistyce. Dwa zestawy międzynarodowych shortów wyselekcjonowanych przez Ygora Gamę to przegląd najświeższego i najlepszego kina o tej tematyce. Kolejną sekcją filmową w programie Czasu Letniego jest Long Story Short, czyli pokazy, w których długi metraż został zestawiony z krótkim, pokazując, w jaki sposób te dwie formy mogą ze sobą korespondować. W tym roku program tej sekcji składać się będzie z par filmów polskich oraz ukraińskich, a projekcje odbędą się w parku przy Starym Browarze.

Pokazy filmów w ramach festiwalu Czas Letni odbywają się w plenerze. - Najlepszym tego przykładem są uwielbiane przez mieszkańców Poznania projekcje Random Garden Cinema. Ich idea wypływa z chęci wkroczenia z filmem w nieoczywiste przestrzenie ogródków, działek, podwórek i zielonych dziedzińców. To w tych miejscach w sąsiedzkiej atmosferze spędzamy wspólnie festiwalowe wieczory. Dokładna lokalizacja i program do samego dnia wydarzenia pozostaną tajemnicą dla posiadaczy biletów - zdradzają pomysłodawcy.

To nie wszystko. W filmowej części festiwalowego programu znajdzie się również coś dla miłośników ruchu, czyli konkurs MOVES, którego pokazy odbędą się w Polskim Teatrze Tańca. Ta sekcja łączy się również z warsztatami tanecznymi i pokazem filmów dla najmłodszych.

Hip-hop, taniec i reset

A co z muzyką? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na koncert otwarcia, na którym wystąpi zespół Błoto, którego brzmienie mocno osadzone jest w hiphopowych groovach, odwołujących się luźno do brzmienia lat 90. Błoto wystąpi na Nocnym Targu Towarzyskim. Koncertowi towarzyszyć będzie przegląd ogólnopolskiego konkursu teledysków Klip Bait.

- Pomysł narodził się z chęci poszerzenia skali konkursu Muza z Fyrtla od dwóch lat odbywającego się w ramach lokalnego festiwalu OFF Jeżyce, dlatego tym razem zaprosiliśmy do udziału nie tylko poznańskich artystów, ale także osoby robiące klipy i muzykę z całej Polski. W prezentowanych teledyskach nie zabraknie nowatorskich rozwiązań i letniego klimatu - zachęcają organizatorzy. I dodają: - W trakcie Czasu Letniego po raz kolejny zaleje nas też Fala Gorąca. W trakcie Heat Waves będziemy tańczyć i bawić się, słuchając cumbii, czyli kolumbijskiego gatunku muzycznego, przy którego dźwiękach nogi ruszają się same!

Lato to nie tylko czas tańców do rana, ale i czas resetu i odpoczynku na trawie. Na uczestników festiwalu czeka Ogród Dźwięków, w którym w stan błogiego relaksu swoimi występami na żywo wprowadzać będą duety Etnobotanika i Distnict Memories.

Aktywuj zmysły

Jedną z najbardziej intrygujących części festiwalu będzie sekcja Kierowani Zmysłem, a w niej: warsztaty roślinne z Czarną Ziemią, lekcja parzenia japońskiej herbaty w kawiarni Happa To Mame, pokaz mody i warsztaty stylizacji vintage w Kula Lump oraz terapia dźwiękiem w studiu Sonora Sound Tube.

Do najbardziej aktywnych odbiorców skierowana jest sekcja Czas Letni w Ruchu. A w niej m.in. warsztaty wspinaczkowe z Climb Mind, trening na drążkach oraz plenerowe sesje jogi. Na koniec Tkanka Miejska, która pozwoli spojrzeć na miasto z innej, nowej perspektywy. Już drugi rok z rzędu jej ważną częścią będą działania określane jako field recording. Na tych zajęciach dowiemy się (w teorii i w praktyce), jak z bliska słuchać dźwięków otoczenia, jak je nagrywać i jak taki materiał kreatywnie wykorzystywać. By wspólnie rejestrować dźwięki fauny, flory i puls miasta, uczestnicy wybiorą się na spływ kajakowy Wartą. W programie jest również spacer miejski o charakterze sensorycznym dla osób głuchych i niedosłyszących, uzupełniony o manualno-plastyczny warsztat.

- Zachęcamy do szczegółowego zagłębienia się w program festiwalu, bo latem trzeba robić to, co czuje się całym sobą! Zapraszamy do otwierania się na nowe możliwości, odkrywania nowych zajawek i spędzenia pięciu lipcowych dni z nami - zachęcają twórcy wydarzenia.

Anna Solak

  • Festiwal Czas Letni
  • 10-14.07
  • różne lokalizacje
  • więcej tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024