Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Muzea się otwierają!

Trwa pucowanie gablot i eksponatów, wymieniane są przepalone żarówki, a automaty do polerowania podłóg robią ostatnie okrążenia. Rząd złagodził zakazy sanitarne i zezwolił na otwarcie muzeów i galerii sztuki. Będą one działały w ścisłym reżimie sanitarnym, a większość z nich otworzy się dla publiczności we wtorek 2 lutego.

. - grafika artykułu
Brama Poznania, fot. materiały prasowe

Muzea i galerie sztuki mogą być otwarte dla publiczności już od 1 lutego. Wynika to z rozporządzenia rządu opublikowanego 29 stycznia w "Dzienniku Ustaw". Państwowe służby sanitarne uznały, opierając się na amerykańskich badaniach dotyczących transmisji koronawirusa, że możliwość zakażenia się w takich miejscach jest znikoma. Decyzję podjęto po konsultacjach z ekspertami - m.in. epidemiologami, wirusologami, specjalistami z zakresu zdrowia publicznego.

Większość muzeów otworzy się dla publiczności 2 lutego. Wynika to z faktu, że w poniedziałki większość muzeów w Polsce jest zamkniętych. Poza tym informację o otwarciu placówek muzealnych ogłoszono w czwartek, zatem ich pracownicy mieli niewiele czasu na przestawienie się z trybu "online" na pracę w bezpośrednim kontakcie z publicznością. Z tych względów większość poznańskich muzeów odtworzy swoje podwoje właśnie 2 lutego rano.

Po dwumiesięcznej przerwie będą więc czynne wszystkie placówki Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu na Starym Rynku, Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 w Zamku Cesarskim przy ul. Święty Marcin, Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII przy ul. Polskiej, Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli i Muzeum Armii "Poznań" w tzw. Małej Śluzie - także na Cytadeli. Należy przy tym zaznaczyć, że muzeum w Forcie VII jest otwarte tylko częściowo, dostępny jest jedynie jego lewy majdan, a ekspozycje w salach są nieczynne do odwołania, bo trwają tam nadal prace budowlane w ramach rewitalizacji obiektu.

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Odwachu prezentowana jest niezwykle ciekawa wystawa czasowa pt. Antoni Radziwiłł oraz jego epoka w listach do żony i córek. Była ona czynna przez krótki czas w listopadzie, więc WMN zdecydowało się ją przedłużyć do 31 marca. Będąc na Starym Rynku warto obejrzeć również ekspozycję plenerową Ignacy Jan Paderewski na nieznanych fotografiach z zapomnianego albumu prezentowaną przed Odwachem, gdyż będzie ona pokazywana tylko do końca lutego.

Interesującą, przekrojową wystawę pokazuje także Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli. Chodzi o Dragonów generała Maczka. Rzeszów 1937 - Świętoszów 2020 poświęconą dziejom 10. Pułku Dragonów w składzie 10. Brygady Kawalerii Pancernej walczącej w ramach 1. Polskiej Dywizji Pancernej. Zanim wybierzecie się do któregoś z tych muzeów, sprawdźcie dni i godziny otwarcia, bo mogą się różnić. (część działa w godz. 10-15, część od godz. 10 do 16). Wszystkie muzea mają zmienione regulaminy zwiedzania, obowiązkowe jest m.in. noszenie maseczek, a także utrzymywanie dystansu do innych zwiedzających.

Od wtorku, 2 lutego, otwarte będzie też Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza na Starym Rynku. W muzeum może przebywać jednocześnie tylko pięciu zwiedzających, obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Muzeum czynne jest od wtorku do piątku w godz. 9-17 oraz w soboty (6 i 20 lutego oraz 6 i 20 marca) od godz. 9 do 16.

Informację o otwarciu od 2 lutego podało także Muzeum Broni Pancernej przy ul. 3. Pułku Lotniczego 4 - najnowsze muzeum w Poznaniu. Muzeum będzie otwarte w godz. 10-16 (kasa czynna do g. 15).  W czasie zwiedzania wymagane jest zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja rąk, a na liczba zwiedzających jest ogranczona.

Od wtorku będzie także otwarte Muzeum Archeologiczne w Pałacu Górków, które zaprasza na ul. Wodną 27 w godzinach: wtorek-piątek 10-17, sobota: 10-18 (wstęp darmowy), niedziela: 12-16. Do końca marca będzie tam pokazywana wystawa Archeologia i sztuka. Badania nie tylko powierzchniowe. Wystawa powstała dzięki inicjatywie artystów z Wydziału Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a jej treścią jest spotkanie archeologii i sztuki współczesnej oraz ich wzajemne relacje.

2 lutego o godz. 10 swoje drzwi otworzy także Rezerwat Archeologiczny Genius loci na Ostrowie Tumskim. Jednorazowo w rezerwacie może przebywać tylko 10 zwiedzających. Nie będą prowadzone lekcje muzealne i warsztaty w wersji stacjonarnej. Zarówno lekcje muzealne, jak i zwiedzanie nadal będzie można odbywać zdalnie. Wszystkich zwiedzających obowiązuje bezwzględny rygor sanitarny, a więc zasłanianie ust i nosa, a także utrzymywanie dystansu społecznego oraz odkażanie rąk. Rezerwat Genius loci jest otwarty: od wtorku do czwartku: 10-16, w piątek i w sobotę: 10-18, w niedzielę: 10-15. W poniedziałki jest nieczynny. Można też zapoznać się z instalacją artystyczną Przekrój (P)oznania oraz oglądać wystawy posterowe "Historia badań na Ostrowie Tumskim" i "Fortyfikacje na ziemiach polskich od neolitu do późnego średniowiecza".

Od wtorku otwarte ponownie będą drzwi Bramy Poznania. Zmieniły się godziny otwarcia (wt.-pt. od godz. 11 do 18; weekendy od godz. 10 do 19). Zwiedzanie odbywa się w maseczkach. Przy wejściu do budynku obowiązkowa jest dezynfekcja rąk. W toaletach dostępne są płyny do dezynfekcji, a liczba gości mogących jednocześnie zwiedzać ekspozycję została ograniczona. Ekspozycja główna została przystosowana do trybu bezdotykowego, personel BP pracuje w maseczkach i za przegrodami z plastiku. Urządzenia odsłuchowe - audio przewodniki są regularnie dezynfekowane. Sklepik muzealny będzie czynny, ale nadal zamknięta jest kawiarenka. Do końca lutego w Śluzie Katedralnej (części położonej na Ostrowie Tumskim) będzie pokazywana wystawa Miasto (re)konstruowane. Powojenna odbudowa reprezentacyjnych gmachów Poznania. Nie była ona dotąd dostępna dla publiczności nawet przez jeden dzień, bo jej otwarcie przypadło w dniach, gdy ogłoszono zakaz działalności muzeów. Prawdopodobnie czas prezentacji tej wystawy zostanie wydłużony.

Z kolei Muzeum Narodowe w Poznaniu i jego oddziały w Poznaniu i poza Poznaniem będą otwarte dla widzów od środy 3 lutego. Chodzi tu o Muzeum Sztuk Użytkowych na Wzgórzu Przemysła, Muzeum Instrumentów Muzycznych i Wielkopolskie Muzeum Wojskowe na Starym Rynku, Muzeum Etnograficzne przy ul. Mostowej oraz muzea parkowo-pałacowe w Rogalinie, Śmiełowie i Gołuchowie.

Muzeum Archidiecezjalne w najbliższych dniach będzie jeszcze zamknięte dla zwiedzających. Na koniec miesiąca planuje jednak wystawę sztuki sakralnej z XV i XVI wieku ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu. Do odwołania zamknięte jest także Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny. Nie ma na razie informacji o otwarciu Muzeum Pyry i Muzeum Historii Ubioru. Rogalowe Muzeum Poznania nie może się jeszcze otworzyć, gdyż jest nie tylko placówką ekspozycyjną, ale także edukacyjną.

Szymon Mazur

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021