Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Mandarynkowy sen

Tangerine Dream to zespół, który jako jeden z pierwszych na świecie tworzył nurt określany jako rock elektroniczny i przez kilka dekad prezentował znakomitą, autorską  muzykę. Na początku grudnia grupa wystąpi w poznańskiej Sali Ziemi.

Dwóch mężczyzn i jedna kobieta, która stoi w środku. Patrzą na fotografa, stojąc za zakratowaną ścianą, trzymajac dłonie na kratach lub między nimi. Ubrani na czarno. - grafika artykułu
Tangerine Dream, fot. Melanie Reinisch

Trudno o bardziej nadużywane dziś słowo w odniesieniu do muzycznych artystów niż legenda. Tym razem mamy jednak do czynienia z wykonawcą niewątpliwie legendarnym.  Zastrzec jednak trzeba, że skład grupy tworzy dziś kolejne pokolenie artystów. Słynny Edgar Froese, który stał na czele Tangerine Dream przez prawie pół wieku, zmarł niemal dziesięć lat temu i od tego czasu historię grupy kontynuują jego wychowankowie. 

Zespół powstał w 1967 roku w Berlinie. Froese, zafascynowany możliwościami ówczesnych nowych technologii, a zarazem zainspirowany m.in. przez spotkanie Salvadora Dalego,  postanowił tworzyć muzykę bardziej abstrakcyjną i nowatorską od dotychczasowych konwencjonalnych form rocka. Za nazwę zespołu posłużyło mu odwołanie do fragmentu beatlesowskiej piosenki Lucy in the Sky with Diamonds. Warto pamiętać, że w składzie, który nagrał pierwszą płytę - Electronic Meditation - znajdował się również inny późniejszy gigant muzyki elektronicznej, Klaus Schulze.

Za najważniejszy i najbardziej twórczy uważany jest jednak rozpoczęty nieco później okres, w którym skład grupy tworzyło trio: Edgar Froese, Chris Franke i Peter Baumann. Między 1971 a 1976 rokiem wydali oni kluczowe albumy, wśród których były m.in. Phaedra, Rubycon, Ricochet, Stratosfear - definiując nie tylko własny styl, ale i brzmienie niemieckiej szkoły elektronicznej. W ciągu kolejnych kilku lat z następcą Baumanna, Johannesem Schmoellingiem, nagrali tak ważne krążki jak Tangram czy Hyperborea. Warto o tym wspomnieć, bo właśnie wtedy, w 1983 roku, trio Froese-Franke-Schmoelling zagrało -niezapomnianą dla całych pokoleń krajowych fanów - trasę koncertową w naszym kraju (również w Poznaniu) uwieńczoną bardzo udanym albumem Poland. Po śmierci Edgara Froesego na czele zespołu stanął występujący w nim już wówczas od dekady Thorsten Quaeschning. Obok niego skład formacji tworzą dziś Hoshiko Yamane i Paul Frick.

Ważnym obszarem działalności zespołu było też komponowanie ścieżek dźwiękowych. Muzyka Tangerine Dream została wykorzystana w wielu filmach, jak choćby Cena strachu Williama Friedkina, Złodziej oraz Twierdza Michaela Manna, Ryzykowny interes Paula Brickmana czy Legenda Ridleya Scotta. Pośród albumów wydawanych w ostatniej dekadzie znajdziemy m.in. Quantum Gate - najlepiej sprzedający się od 1987 roku krążek Tangerine Dream czy, również wysoko oceniany, Raum z 2022 roku.

Tomasz Janas

  • Tangerine Dream
  • 4.12, g. 20
  • Sala Ziemi/MTP
  • bilety: 189-279 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024