Znani ze swojego znakomitego zmysłu obserwacji Łona (z duetu Łona&Webber) oraz Jacek Szymkiewicz (lider grup Pogodno i Babu Król) zostali zaproszeni do projektu przez jego kuratorki - Zuzannę Głowacką i Ewelinę Chatłas.
- Kierowcy taksówek mają ogromną wiedzę o Poznaniu i jego mieszkańcach. Zza szyb "dryndy" obserwowali rodzący się kapitalizm i transformację kulturową. Ponadto są powiernikami ludzkich tajemnic. Często bywali świadkami małżeńskich zdrad, szemranych interesów czy chwil wielkiego szczęścia - pisze o swoim pomyśle Zuzanna Głowacka.
Jakie przybytki odwiedzą Łona i Szymkiewicz? Poza wielokrotnym wcielaniem się w pasażerów taksówek i zbieraniem historii "u źródła", muzycy zajrzą jeszcze do kultowych już miejsc spotkań poznańskich taksówkarzy (takich jak Bar u Jędrusia) oraz do siedziby zrzeszenia transportu prywatnego Super Taxi. Odwiedzą także niejedno miejsce taksówkarskich postojów.
Wisienką na trocie tego przedsięwzięcia ma być finał projektu, który odbędzie się 24 września w poznańskim klubie Tama. Usłyszymy wówczas zebrane opowieści. W jakiej formie? To będzie niespodzianka, na którą warto będzie czekać aż do jesieni!
W programie OFF Opery znajdą się także dwa kolejne cykle warsztatów: "Poznańskie Rewiry" będą dedykowane pracownikom branży gastronomicznej (start: 31 lipca 2020) oraz Projekt Eki skupiony na subkulturze bikiniarskiej (początek: 10 sierpnia 2020). Dopełnieniem tegorocznej edycji będą - tradycyjnie - miejskie koncerty organizowane na balkonach budynków w podpoznańskich miejscowościach: Swarzędzu, Czerwonaku i Pobiedziskach. Projekt zakończy finałowe widowisko 24 września 2020. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
oprac. red