Konkurs konkursów!

Grand Prix Polskiej Chóralistyki stawia na promocję muzyki chóralnej i wymianę wiedzy między artystami. Misję tę realizuje dwutorowo poprzez warsztaty dla biorących w nim udział chórzystów oraz koncerty. Tych towarzyszących będzie można wysłuchać już między 17 a 27 listopada w całej Wielkopolsce. Wystąpią na nich zespoły wokalne z Poznania i okolic.
Główną część wydarzenia 24 listopada otworzy w Poznaniu koncert inauguracyjny w Akademii Muzycznej. Na scenie zaprezentuje się zespół Vołosi - improwizujący kwintet smyczkowy tworzony przez górali z Beskidu Śląskiego i muzyków klasycznych. Nie jest to wybór przypadkowy, bo tegoroczną myślą przewodnią Grand Prix jest polska muzyka ludowa. Między innymi ona będzie tematem rozpoczynających się tego samego dnia warsztatów, wykładów i spotkań poświęconych interpretacji muzycznej, emisji głosu oraz dyrygenturze chóralnej. Mistrzowie będą mieli okazję uczyć się od mistrzów. Wśród zaproszonych artystów, którzy je poprowadzą, są Jan Krutul, Ragnar Rasmussen i Adam Strug. Ten ostatni (oraz dwukrotni zwycięzcy Grand Prix Polskiej Chóralistyki - Zespół Wokalny "Rondo" z Wrocławia) wystąpi zresztą na koncercie specjalnym 25 listopada.
Przesłuchania konkursowe rozpoczną się dzień później w południe. O tytuł rywalizować będą zwycięskie zespoły z tegorocznych edycji najważniejszych konkursów chóralnych w kraju. Wśród nominowanych do Grand Prix znalazły się Chór "La Musica" z Lublina (grupa młodsza) prowadzony przez Joannę Knap (laureaci I nagrody 41. Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy), Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod kierownictwem Mariusza Mroza (zwycięzca 58. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach), Białostocki Chór Żeński przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku pod kierownictwem Anny Olszewskiej (I nagroda na 22. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie), Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi prowadzony przez Dawida Bera (główna nagroda 53. Ogólnopolskiego Turnieju Chórów "Legnica Cantat") oraz Chór Politechniki Poznańskiej "Volantes Soni" i poznański Chór Dziewczęcy Skowronki. Laureatów poznamy tuż po przesłuchaniach, 26 listopada - ich koncert przewidziano na godzinę 17. Poznańskie jury wybierze zespół, który otrzyma nagrodę główną; przewidziano także dwa wyróżnienia oraz nagrodę za najlepsze wykonanie utworu poznańskiego kompozytora.
Koncepcja Grand Prix Polskiej Chóralistyki wyrasta z dwóch źródeł. Inspiracją jest European Grand Prix for Choral Singing, w którym udział biorą zespoły wyłonione w najważniejszych konkursach chóralnych Europy. Pomysł przeniesienia tej formuły na polski grunt wyszedł od poznańskiego chórmistrza prof. Marka Gandeckiego, obecnie dyrektora artystycznego Grand Prix, którego w realizacji konkursu wspierają Krzysztof Panek (dyrektor organizacyjny) i Małgorzata Pawłowska (dyrektorka biura konkursowego). Konkurs nie bez przyczyny narodził się w Poznaniu. Miasto jest ważnym ośrodkiem chóralnym na mapie Polski, który może się poszczycić wieloma znakomitymi zespołami - z Poznańskimi Słowikami na czele. Grand Prix nosi imię ich założyciela i dyrygenta prof. Stefana Stuligrosza.
Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2018 roku, a zwycięzcą został Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego (w 2018 r.). Laureatami kolejnych edycji zostały Międzyszkolny Chór Żeński przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku pod dyrekcją Anny Olszewskiej (w 2021 r.) oraz dwukrotnie Zespół Wokalny "Rondo" z Wrocławia pod dyrekcją Małgorzaty Podzielny (w latach 2019 i 2022). Kto dołączy do tego grona w 2023 roku? Bez względu na ostateczne rozstrzygnięcia Poznań już od jutra będzie ponownie chóralną stolicą Polski.
Paweł Binek
- Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. S. Stuligrosza
- 24-26.11
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023