Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Jestem muzyką

Spektakl muzyczno-słowny Komeda: Ostatnia Retrospekcja w wykonaniu Weezdob Collective i Mariusza Zaniewskiego to reminiscencja życia Krzysztofa Komedy - okraszona muzyczną narracją, czyli jego największą życiową dominantą. Artyści tworzą jeden zespołowy organizm. Słychać, że zachodzi między nimi wspaniałe porozumienie. Grając w stylu iście komedowskim, oddychają jednym rytmem, stanowiąc ucieleśnienie przeżyć muzyka.

. - grafika artykułu
Printscreen z koncertu online, fot. Katarzyna Nowicka

Koncert podzielony jest na kilka rozdziałów, czyli kompozycji stworzonych przez artystów formacji. Pierwsze są Spojrzenia: "A więc jestem. Jestem. Bo słyszę i widzę. Zdejmuję zakrywające moje oczy zasłony." To liryczna, subtelna narracja, prowadząca przez całą paletę emocji i wyobrażeń Komedy oraz jego późniejszych skłębionych myśli: "Przecież jestem. Jestem muzyką. Wszystko co mnie otacza jest muzyką, a ja sam jestem dźwiękiem".

Później następuje już Bezsenność, czyli wojenna retrospekcja. Tuż za nią słyszymy kompozycję Dark Sabra - jeden z najbardziej wyrazistych i emocjonujących utworów tego wieczoru. Następnie przywołana zostaje historia o Zosi, by zaraz przejść do pytania Dlaczego, czyli rewelacyjnego duetu Damiana Kostki (kontrabas) oraz Adama Zagórskiego (perkusja). Następnie przenosimy się do Hollywood, czyli do pełnego euforii, wolności i niezależności dla Krzysztofa Komedy czasu. Wzgórza Golan to półmrok i subtelna paleta odcieni jazzu. Schyłek tej opowieści do Muzyka umierającej kamienicy i Chciałbym pamiętać, a zatem: "Dzień i noc. Noc i dzień. Ciemność, ale zaraz zobaczę nowy świat".

W muzyce Weezdob Collective dominują otwarte formy. Ten powiew nowoczesnego i europejskiego jazzu tworzy dużo przestrzeni nie tylko dla muzyki, lecz także słowa. Melodyczne instrumenty idealnie współbrzmią z instrumentami perkusyjnymi, tworząc zupełnie nowatorskie, oryginalne brzmienie, jak i niezwykle plastyczne spojrzenie na życie i twórczość Krzysztofa Komedy. Tego wieczoru trudno nie docenić Kacpra Smolińskiego, który od dawna demitologizuje znaczenie harmonijki ustnej w jazzowych formacjach.

Autorem tekstów, które zostały wykorzystane zarówno na płycie, jak i w spektaklu jest Tomasz Lach, czyli pasierb Krzysztofa Komedy. Napisał on poruszającą opowieść, wypełnioną osobistymi wspomnieniami, różnorodnymi uczuciami i emocjami, tworzącymi niezwykły portret umierającego artysty. W spektaklu tekst interpretuje aktor Mariusz Zaniewski, którego słowo idealnie współgra z dźwiękami muzyki. Słowo trafia w punkt, a całość jest spójną, wzruszającą metaforą przeżyć człowieka, który zmaga się ze swoimi wspomnieniami w momencie śmierci.

W tej muzycznej opowieści Komeda to pianista i kompozytor, ale nie tylko oddychający muzyką  - jak chciałaby go zapamiętać historia. To przede wszystkim człowiek, który tak samo jak inni ludzie zmaga się z codziennością i wspomnieniami przeszłości. W tej komedowskiej narracji Weezdob Collective wraz z Mariuszem Zaniewskim doszukują się połączenia obu światów i ich ponadczasowego wymiaru - muzycznych pejzaży i życiowych wyborów.  

Katarzyna Nowicka

  • koncert Weezdob Collective, Komeda: Ostatnia Retrospekcja z cyklu JazZamek
  • Centrum Kultury Zamek online
  • 27.04
  • następny termin koncertu (na żywo): 30.05

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021