Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Jesienna Akademia Jazzu

Nowy sezon artystyczny w klubie Blue Note zapowiada się z rozmachem. Takiego natężenia imprez w tym miejscu nie było już dawno.

Henryk Miśkiewicz, fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Henryk Miśkiewicz, fot. materiały organizatorów

Na otwarcie w najbliższy piątek, 14 września, czeka nas koncert Full Drive 3 w składzie: saksofonista Henryk Miśkiewicz, gitarzysta Marek Napiórkowski, Robert Kubiszyn i Michał Miśkiewicz. To jazzowo-bluesowo-swingujący projekt najbardziej uznanych polskich muzyków jazzowych. Artyści zagrają utwory ze swojej nowej płyty, której premiera zapowiadana jest na przyszły tydzień. Na każdym z serii albumów "Full Drive" można usłyszeć nowego gościa. Wcześniej byli to Kuba Badach i Dorota Miśkiewicz. Tym razem w roli gwiazdy wystąpi Michael "Patches" Stewart - nowoorleański trębacz, który na swoim koncie ma trasy z The Brothers Jonhson i Al. Jarreau, współpracował też przez wiele lat z Marcusem Millerem, a także wydał trzy solowe płyty. Lidera grupy Henryka Miśkiewicza specjalnie przedstawiać nie trzeba. Zdobywca dwóch Fryderyków, muzyk roku 2004, koncertuje z Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, współpracował też z Patem Methenym. Próbujący zadomowić się w Polsce Stewart zainteresował się projektem i tak zaczęła się współpraca, której wyniki usłyszeć będzie można w piątek w Blue Note. Podczas koncertu planowana jest sprzedaż nowych płyt.

Hugh od Thelmy i Louise

18 września (wtorek) na scenie Blue Note wystąpi Grayson Hugh w koncercie promującym długo oczekiwaną płytę "An American Record" z 2010 roku, utrzymaną w klimacie soulu. W dorobku tego artysty znajdują się między innymi ścieżki dźwiękowe do filmów: "Smażone zielone pomidory" i "Thelma i Louise". Hugh jest znanym piosenkarzem, tekściarzem, kompozytorem i pianistą (rozpoczął naukę gry na fortepianie już w wieku trzech lat), słynie też z wirtuozerskiej gry na organach Hammonda. Muzyk swoje płyty wydaje niezwykle rzadko, premiery jego nowych albumów są zawsze dużym wydarzeniem. Z kolei w sobotę 22 września pojawi się w Blue Note Karen Edwards & Jarosław Śmietana Trio. Zdobywczyni nagrody Grammy i Jazz Performance zagra na pianinie i zaśpiewa w jazzowo-soulowym stylu. Artystka współpracowała z Princem, Stevie Wonderem i Tonny Bennettem. Jej koncerty to nie tylko niesamowite doznania dźwiękowe, ale także ogromne show. Od kilku lat tworzy wraz z trio Jarka Śmietany, koncertują po całej Europie. Ostatnio wydali wspólnie płytę "Everything Ice".

Babski Blue Note

Koncertowy październik zapowiada się w Blue Note nie mniej atrakcyjnie. 13 października czeka nas koncert Doroty Miśkiewicz, a już następnego dnia - Renaty Przemyk. Pierwsza z nich to jedna z bardziej znanych polskich wokalistek jazzowych, kompozytorka i skrzypaczka, a także autorka tekstów. Dorota pochodzi z muzycznej rodziny Miśkiewiczów, której członkowie goszczą często na koncertach w Blue Note. Sławę zawdzięcza jednak nie nazwisku, ale swoim autorskim, łagodnym kompozycjom, przypominającym trochę twórczość Diany Krall czy Nory Jones. Na jej płytach gościli między innymi Marcin Wasilewski, Grzegorz Markowski i Grzegorz Turnau, artystka była też nominowana do Fryderyka. Renata Przemyk przez fanów uwielbiana jest za charakterystyczny, silny wokal. Nagrała ponad dziesięć płyt, sama komponuje i pisze teksty. Wiele z nich stało się przebojami. Podczas październikowego koncertu będzie promować swój najnowszy album.

Jazzowi tradycjonaliści

20 października w Blue Note to IV Europejskie Spotkania Tradycjonalistów Jazzowych, znane też jako Old Jazz Festiwal.  Wydarzenie rozpocznie się już w piątek występem gitarzysty i wokalisty Bernarda Allisona wraz z zespołem. W sobotę od rana w programie przewidziana jest Mała Akademia Jazzu i podróż zabytkowym tramwajem wprost na paradę nowoorleańską. Wieczorem natomiast zaplanowano koncert galowy i Jazz Band Ball. Gospodarzem wydarzenia, tak jak przy poprzednich edycjach, będzie grupa Dixie Company z Poznania. W tym roku spotkania będą poświęcone poznańskiemu środowisku tradycjonalistów jazzowych, a w roli gościa specjalnego wystąpi trębacz Janusz Hojan. Dwa dni później czeka nas koncert Kilimanjaro Darkjazz Ensemble. Na styl muzyczny grupy miały wpływ stare filmy jak "Nosferatu" czy "Metropolis". Zespół tworzy muzykę będącą specyficznym połączeniem ambientu, jazzu i elektroniki z elementami post-rocka. Mroczny, tajemniczy klimat pełen spokojnych, harmonijnych brzmień Holendrzy osiągają dzięki elektronicznym efektom i instrumentom klawiszowym. Kompozycje grupy to niepokojące i melancholijne obrazy dźwiękowe. Ostatni album Kilimanjaro to "From The Stairwell" z 2011 roku.

Zuzanna Kubiak

  • 14.09, g. 20 - Full Drive 3 feat. Michael "Patches" Stewart
  • 18.09, g. 20 - Hugh Grayson (USA)
  • 22.09, g. 20 - Karen Edwards & Jarosław Śmietana Trio
  • 13.10, g. 20 - Dorota Miśkiewicz
  • 14.10, g. 20 - Renata Przemyk
  • 20.10, g. 18 - Old Jazz Festiwal
  • 22.10. g. 20 - Kilimanjaro Darkjazz Ensemble