Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Miecze, tarcze i grochówka z kotła

I Odyseja Poznańska "Podróż przez wieki" to nietypowe wydarzenie propagujące żywą historię. Organizują je pasjonaci zajmujący się rekonstrukcją historyczną. W lipcowy weekend zabiorą nas w podróż w przeszłość i opowiedzą o najdawniejszych, dawnych i całkiem niedawnych czasach.

. - grafika artykułu
Zespół Ażdaja, fot. materiały prasowe

Dwudniowa impreza odbędzie się na terenie schronu piechoty o tajemniczej nazwie I2IVa, znajdującym się przy ul. Abrahama 11 (kilkadziesiąt metrów od ul. Lechickiej i Murawa) na Naramowicach. Od kilku lat opiekuje się nim Stowarzyszenie Pododcinek Północ, zajmujące się przede wszystkim dziejami twierdzy Poznań w czasach pruskich, międzywojniu i w okresie II wojny światowej. Schron był już udostępniany w czasie Dni Twierdzy Poznań, znają go więc pasjonaci fortyfikacji. Tym razem nie będzie on centrum zdarzeń, a raczej zapleczem i areną wydarzenia plenerowego -  historycznego spaceru przez epoki. Organizatorzy zaprosili grupy rekonstrukcyjne, zajmujące się różnymi, często bardzo odległymi i różniącymi się od siebie okresami dziejowymi. 

Militarna Ferajna zaprezentuje ubiór i wyposażenie wojów słowiańskich okresu średniowiecza oraz umundurowanie i sprzęt żołnierzy ,krajów należących do NATO. Stowarzyszenie Pro Antica przeniesie nas do czasów antycznego Rzymu. Kram Goblin uruchomi warsztat rzemieślniczy pokazujący na żywo dawne techniki krawieckie, szewskie, kaletnicze i tkackie. Stowarzyszenia: Banda Historycznych Świrusów, Osada Liszki, Styna, Rudy Lis i drużyna wojów Smoki Sigurda pokażą życie mężczyzn i kobiet we wczesnym średniowieczu. Do tego samego okresu i życia ludów bałtyckich nawiąże Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Volvard z Kamienia Pomorskiego.

Poznański Regiment Pieszy Koronny Królewicza zaprezentuje krzyczące kolorami mundurów formacje wojskowe połowy XVIII wieku, a bezpieczeństwo i porządek zapewnią rekonstruktorzy z grupy Szewron, którzy wcielą się w rolę funkcjonariuszy Policji Państwowej RP z 1939 roku. Do okresu II wojny odwoła się Grupa Rekonstrukcji Historycznej Tuła, która wcieli się w żołnierzy Armii Czerwonej, a GRH Kukuszka opowie o okresie radzieckiej interwencji zbrojnej w Afganistanie (1979-1989). Sylwetki żołnierzy wojsk Armii Czerwonej, Wehrmachtu oraz Ludowego Wojska Polskiego zaprezentuje też Grupa Renegaci 2024. Jej członkowie pokażą także, jak wyglądała powojenna stolarnia. Odyseja Poznańska może być również okazją do spotkania z żołnierzem... Armii Cesarskiej Japonii z 1939 roku, który opowie o walkach na dalekim froncie w Mongolii.

Rekonstruktorzy stworzą żywe dioramy, czyli makiety z osobami, przedstawiając sceny znane z filmów, zdjęć czy starych rycin. Zobaczymy, jak wyglądały stanowiska bojowe i ziemianki mieszkalne, obozowiska, namioty i chaty, w których z bliska będzie się można przyjrzeć życiu codziennemu groźnych wikingów czy pogańskich Słowian. Na jednej z dioram zobaczymy umocnienia z wojny w Afganistanie, na innej - posterunek misji stabilizacyjnej NATO w Kambodży. - Czy będzie pokazana bitwa lub potyczka, tego jeszcze nie zdradzamy. Jest jednak szansa, że zobaczymy, jak walczą ze sobą wojownicy z zupełnie różnych, odległych od siebie czasów. Będzie to inscenizacja historyczna na wesoło - mówi Paulina Szwarc, organizatorka wydarzenia. 

Oprawę artystyczną zapewni poznański zespół Ażdaja, grający muzykę dawną, folkową i fantasy. Grupa wydała w lutym debiutancką płytę, a w kwietniu uświetniła odsłonięcie muralu Bolesława Chrobrego zdobiącego ścianę bloku na osiedlu Piątkowo, asystowała także "Chrobremu" w jego kolejowej wyprawie z Poznania do Gniezna, występowała na Ostrowie Lednickim i zapewniała oprawę muzyczną Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie.

W programie imprezy są także warsztaty i konkursy dla dzieci, malowanie tatuaży henną i jaguą, a dla dorosłych wojskowa grochówka, zupa gulaszowa lub bigos. - Historii nie da się cofnąć, ale można ją przeżyć na nowo - zachęcają organizatorzy. W czasie imprezy będzie można także zwiedzać schron, a biletem wstępu będzie cegiełka na jego renowację.

Szymon Mazur

  • I Odyseja Poznańska "Podróż przez wieki"
  • 26-27.07
  • Schron Piechoty I2IVa
  • wstęp wolny, bilety do schronu: 5-10 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2025