Kultura w Poznaniu

Historia

opublikowano:

Vivat Dąbrowski, vivat Napoleon!

Inscenizacja wjazdu generała Jana Dąbrowskiego do Poznania, wykład i gra miejska Za Napoleonem to główne punkty obchodów 215. rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1806 roku. W sobotę na Starym Rynku pojawią się żołnierze napoleońscy w barwnych mundurach i charakterystycznych, wysokich czapach.

. - grafika artykułu
fot. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Przyjazd Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego 6 listopada 1806 roku przerodził się w patriotyczną manifestację. Wysłannicy Napoleona wezwali do podjęcia walki z zaborcą. Ziarno upadło na podatny grunt. Działania zbrojne objęły wkrótce całą Wielkopolskę, a później także ziemię sieradzką, Kujawy, Mazowsze i Pomorze. Warto wiedzieć, że Powstanie Wielkopolskie 1806 roku było pierwszym, zakończonym pełnym sukcesem polskim powstaniem narodowym.

Poznańskie obchody 215. Rocznicy powstania będą trwały kilka dni. Rozpoczną się w piątek, 5 listopada, wykładem pt. Poznański listopad 1806 roku. Rzecz o Napoleonie, Dąbrowskim i Wielkopolanach (PTPN, godz. 17). W sobotę 6 listopada przed południem odbędzie się rodzinna gra miejska Za Napoleonem, która zaprowadzi graczy w miejsca szczególnie związane z Dąbrowskim i Wybickim. Uczestnicy gry pojawią się na pewno na Starym Rynku pod Pałacem Mielżyńskich, gdzie Dąbrowski i Wybicki się zatrzymali. O godz. 17 odbędzie się wydarzenie kulminacyjne obchodów - inscenizacja wjazdu Dąbrowskiego i Wybickiego do Poznania.

W spektaklu wezmą udział rekonstruktorzy w mundurach z epoki, szczudlarze i aktorzy. Właśnie na rekonstruktorów oddziałów napoleońskich warto zwrócić szczególną uwagę, bo noszą oni ciekawe, barwne mundury, a ich oporządzenie składa się z różnych tajemniczych pasów, pasków, szelek i troków. Wzrok przyciągają także wysokie czapki napoleońskie z pióropuszem, zwane czako. Trudno sobie wyobrazić jak żołnierz tych czasów walczył na polu bitwy, szczególnie, że był widoczny z daleka i o żadnym kamuflażu nie mogło być mowy. Żołnierze napoleońscy z pewnością rozjaśnią trochę jesienną szarość, a na ponury nastrój i senność pomoże salwa honorowa z karabinów skałkowych ładowanych od przodu lufy.

Inscenizacja wjazdu będzie multimedialną akcją performatywno-teatralną. Historię na podstawie poezji Adama Mickiewicza opowie Wędrowny Dziad grający na lirze korbowej, natomiast przyczyny i skutki powstania z 1806 roku wyjaśni narrator. Na budynkach Wagi Miejskiej i Pałacu Działyńskich wyświetlane będą filmy i sceny. Publiczność będzie włączana o akcji. Reżyserem spektaklu jest Marcin Matuszewski.

Obchodom rocznicy będzie towarzyszyła prezentacja obrazu Jana Gładysza Wjazd gen. J. H. Dąbrowskiego do Poznania w 1807 roku z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu, ze zbiorów Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Obraz będzie pokazywany od 6-10 listopada w sali wystaw czasowych Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na Starym Rynku. Tylko raz w roku, przy okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1806 roku, obraz gości w murach Odwachu.

Organizatorem wydarzenia jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Jego dyrektor - Przemysław Terlecki - poinformował na konferencji prasowej, że Prezydent Miasta Poznania zatwierdził projekt architektoniczny i wydał pozwolenie na budowę nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Ma ono stanąć na działce przy ul. Północnej i Księcia Józefa, u stóp Wzgórza Św. Wojciecha. Miasto szuka środków na realizację inwestycji, a według wciąż aktualnego harmonogramu otwarcie muzeum jest przewidziane na grudzień 2025 roku.

Szymon Mazur

  • Obchody 215. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1806
  • 5-10.11
  • organizator: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
  • program wydarzeń

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021