Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Chór, jazz i poezja

Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza odbędzie się w Poznaniu już po raz trzeci. W tym roku myślą przewodnią warsztatów oraz wydarzeń towarzyszących będzie improwizacja.

, - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 2018 roku, druga rok później, a trzecia z powodów pandemicznych odbędzie się już za kilka dni. Ideą konkursu jest konfrontacja zwycięzców siedmiu najstarszych i uznanych polskich konkursów chóralnych, którzy następnie stają do rywalizacji, konkurując w stolicy Wielkopolski o zwycięstwo. Wydarzenie to, to nie tylko koncerty zaproszonych chórów w różnych częściach miasta, lecz także warsztaty, wykłady i wystawy. Przez wzgląd na myśl przewodnią tegorocznego konkursu, do współpracy zaproszono nie tylko wybitnych przedstawicieli chóralistyki, lecz również postaci ze świata jazzu i szeroko pojętej improwizacji - nie tylko muzycznej.

W tym roku na deskach poznańskich scen zaprezentują się następujące chóry: Chór "La Musica" (grupa starsza) ze Szkoły Podstawowej nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie, Zespół Wokalny "Luna Plena" z Zabrza, Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, Chór Mieszany "Cantores Veiherovienses" oraz Międzyszkolny Chór Żeński przy III Liceum Ogólnokształcącym im. K.K. Baczyńskiego w Białymstoku. To właśnie te zespoły powalczą o tegoroczne Grand Prix. W ubiegłych latach tytuł ten nadano Chórowi Akademickiemu Politechniki Warszawskiej i Zespołowi Wokalnemu "Rondo" z Wrocławia.

Wydarzenia towarzyszące konkursowi rozpoczęły się już 21 listopada, jednak część główna rozpocznie się w najbliższy piątek - 26 listopada. Głównym punktem programu tego dnia będzie koncert inauguracyjny Chór, jazz i poezja w Auli Nova poznańskiej Akademii Muzycznej. W tym roku, organizatorzy zadbali także o osoby, które nie są związane stricte z chóralistyką. Kierują więc zaproszenie na takie warsztaty jak Język polski - artykulacja i frazowanie w utworach szeroko pojętej muzyki rozrywkowej (prowadzenie: Jacek Kotlarski), czy Dyrygent - inspirujący przywódca (prowadzenie Wisława Grabarczyk-Kostka).

W sobotę 27 listopada, o godz. 18 organizatorzy zapraszają też na koncert specjalny z udziałem laureatów 2. edycji konkursu. Niedziela z kolei upłynie nam pod znakiem przesłuchań chórów zakwalifikowanych do tegorocznej edycji w Auli UAM o godz. 12, by zwieńczyć weekend muzycznych wrażeń koncertem laureatów o godz. 17.

Perełką pośród licznych koncertów chóralnych odbywających się w tym tygodniu wydaje się być czwartkowy koncert w kościele Najświętszej Marii Panny in Summo w Poznaniu na Ostrowie Tumskim. Podczas tego koncertu zaprezentują się wielokrotnie nagradzane poznańskie chóry kameralne: Chór Kameralny Akademii Lubrańskiego, Chorą Kameralny "Musica Viva" Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Chór "Rotondo" oraz Zespół Wokalny "Affectus". Czy Poznań ponownie stanie się stolicą polskiej chóralistyki? I czy improwizacja to temat właściwy dla chórzystów? Przekonamy się o tym już w najbliższy weekend.

Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz

  • Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza
  • 26-28.11
  • wstęp wolny
  • koncert inauguracyjny Chór, jazz i poezja: 26.11, g. 18, Aula Nova
  • więcej informacji tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021