Tradycja organizowania miejskiego sylwestra na otwartej przestrzeni w Poznaniu sięga lat 90. Pierwsze imprezy miały wymiar raczej skromny, ograniczały się do występów lokalnych artystów i pokazów fajerwerków, które przyciągały tłumy na plac Wolności lub na Stary Rynek. Z czasem jednak, wraz z rosnącym zainteresowaniem i popularnością, sylwester miejski nabierał coraz większego rozmachu, a na scenach zaczęły się pojawiać gwiazdy polskiej sceny muzycznej, co przyciągało nie tylko mieszkańców, ale i turystów.
Dobrym przykładem sukcesu jest ostatni sylwester miejski zorganizowany w 2019 roku, kiedy dla poznaniaków zagrali między innymi Kamil Bednarek, Monika Brodka i Krzysztof Zalewski, zapewniając widowisko na najwyższym poziomie. W imprezie zorganizowanej przez Estradę Poznańską (zajmującej się organizacją sylwestra przez wiele lat) uczestniczyło kilkanaście tysięcy mieszkańców, którzy zebrali się, by wspólnie świętować nadejście nowego roku. Niestety w kolejnym roku pandemia COVID-19 zmusiła władze miasta do zmiany planów.
W latach 2020 i 2021, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców oraz zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami epidemiologicznymi, w Poznaniu zrezygnowano z organizowania publicznych zgromadzeń, jednocześnie zachęcając mieszkańców do świętowania w domu lub uczestnictwa w wydarzeniach transmitowanych online. Jednak po złagodzeniu restrykcji sanitarnych sylwester miejski w 2022 i 2023 roku znów się nie odbył - tym razem przyczyną były oszczędności, jakie wprowadziły samorządy z powodu wzrastających kosztów utrzymania, w tym gwałtownie rosnących cen energii.
W tym roku sylwestrowa tradycja zostanie wskrzeszona! Co ważne, w nowej, atrakcyjnej lokalizacji. Tym razem impreza odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i będzie wydarzeniem towarzyszącym odbywającemu się tam jarmarkowi świątecznemu. Jarmark, który potrwa od 16 listopada aż do 6 stycznia, będzie miał swoje kulminacyjne wydarzenie właśnie w sylwestrową noc na placu Powszechnej Wystawy Krajowej. Karol Kański z Centrum Prasowego Grupy MTP zapowiedział, że impreza rozpocznie się o g. 20, a na scenie pojawią się gwiazdy zarówno lokalne, jak i te znane w całym kraju. - Wystąpi Mezo, który w swojej twórczości łączy hip-hop z elementami popu, a także Liber, popularny raper i piosenkarz. W programie jest również występ chóru Sound'n'Grace, który specjalizuje się w interpretacjach muzyki gospel, pop, soul, R&B i funk. Na scenie pojawi się także Igo, szerzej znany z projektu Bass Astral x Igo i udziału w Orkiestrze Męskiego Grania - wylicza Kański. Zakończenie zabawy o g. 2 w nocy.
Warto podkreślić, że oprócz koncertów na publiczność będzie czekać większość atrakcji świątecznego jarmarku. Będzie w czym wybierać: lodowisko, klasyczna wenecka karuzela, ogromne koło młyńskie, stragany z regionalnymi produktami, a także gorące napoje i ciepłe dania, które doskonale sprawdzą się w zimową noc. Już przed pandemią, ze względów ekologicznych i z troski o zwierzęta, w Poznaniu zrezygnowano z organizowania pokazów fajerwerków, w zamian sięgając po rozwiązania bezpieczne dla środowiska, np. mappingi świetlne i pokazy laserowe. Jak będzie teraz? - Na pewno nie będziemy używać jakichkolwiek środków pirotechnicznych. Pracujemy nad alternatywnymi atrakcjami wizualnymi, o których poinformujemy w późniejszym czasie - podkreśla rzecznik MTP.
Przeniesienie sylwestrowej imprezy na teren Międzynarodowych Targów wydaje się trafiony. Jak zauważa Karol Kański, miejsce to, znajdujące się w samym sercu miasta, ma doskonały dostęp do infrastruktury komunikacyjnej. Bardzo blisko jest dworzec kolejowy Poznań Główny oraz dworzec autobusowy, a w niewielkiej odległości znajdują się liczne przystanki tramwajowe i autobusowe. -Dzięki temu łatwo stąd się dostać do wszystkich dzielnic Poznania. Dla osób, które przyjadą samochodem, dostępny będzie największy w mieście podziemny parking, w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca imprezy. Wjazd na parking znajduje się od strony ul. Głogowskiej, bezpośrednio pod placem PWK - podkreśla Kański.
Tegoroczny sylwester miejski w Poznaniu ma być nie tylko widowiskiem, ale także wydarzeniem bezpiecznym i dostępnym dla wszystkich. W ramach statusu imprezy masowej wszystkie działania będą realizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami, które nakładają na organizatorów szereg wymogów. Nad bezpieczeństwem uczestników będą czuwali pracownicy ochrony i służby porządkowe, a teren wokół placu PWK oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie patrolowany przez funkcjonariuszy policji oraz straży miejskiej. Wszyscy uczestnicy będą zobowiązani do przestrzegania regulaminu wydarzenia, który obejmuje m.in. zakaz wnoszenia alkoholu, przedmiotów niebezpiecznych oraz materiałów pirotechnicznych.
Sebastian Gabryel
- Sylwester miejski
- 31.12-1.01.2025
- MTP
- wstęp wolny
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024