Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Poznańska kultura uczci tragicznie zmarłych strażaków

W czwartek i piątek odbędą się pogrzeby państwowe dwóch strażaków, którzy w sobotę zginęli podczas akcji gaśniczej kamienicy przy ul. Kraszewskiego 12 w Poznaniu. Z tego powodu część wydarzeń kulturalnych w mieście została odwołana, inne upamiętnią ofiary tragedii minutą ciszy czy zbiórką pieniędzy dla poszkodowanych w pożarze.

Szczyt spalonej kamienicy z częściowo spalonym dachem widoczny na tle nieba. Zapada zmierzch. - grafika artykułu
Kamienica przy ulicy Kraszewskiego 12 po pożarze, fot. Maciej Męczyński

Wielkopolska i Poznań uczczą pamięć starszych ogniomistrzów Patryka Michalskiego i Łukasza Włodarczyka - tragicznie zmarłych strażaków podczas gaszenia pożaru kamienicy przy ul. Kraszewskiego, który wybuchł w sobotę 24 sierpnia. O oddanie im hołdu wspólnie zaapelowali wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk oraz prezydent miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

-  Heroizm strażaków, którzy zginęli tragicznie podczas akcji ratunkowo-gaśniczej w Poznaniu, ich poświęcenie, ale przede wszystkim oddanie służbie Rzeczpospolitej i ochronie jej obywatelek oraz obywateli nie mogą zostać zapomniane. Chcemy, aby hołd ich ofierze był oddany z należytym szacunkiem - mówi wojewoda wielkopolska, Agata Sobczyk. - Jako społeczeństwo potrafimy się jednoczyć, zwłaszcza w trudnych momentach. W ostatnich dniach trwaliśmy w poczuciu wspólnoty, dlatego wierzę, że godnie pożegnamy zmarłych strażaków - dodaje.

Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak zaapelował w środę 28 sierpnia do mieszkanek i mieszkańców Poznania oraz województwa wielkopolskiego, w tym do organizatorów i uczestników wydarzeń o charakterze masowym, by rozważyli możliwość zrezygnowania w najbliższy czwartek i piątek - w dniach pogrzebów strażaków - z działań, które mogłyby ranić uczucia osób pogrążonych w bólu i żałobie.

- Tragiczna śmierć strażaków poruszyła nas wszystkich. Ich bohaterska postawa zasługuje na najwyższe uznanie. Przeżyjmy ten bolesny czas w ciszy i zadumie właściwej tak wielkiemu cierpieniu - namawia prezydent.

Jak podkreśla Marcin Kostaszuk z poznańskiego Wydziału Kultury, apel władz miasta i województwa nie oznacza bezwzględnej konieczności zawieszenia wszystkich wydarzeń kulturalnych. - Mamy świadomość, że dla wielu artystek i artystów oraz osób pracujących przy lokalnych wydarzeniach, odwołanie z dnia na dzień występów planowanych od wielu miesięcy oznaczałoby duże straty finansowe, ale też negatywną reakcję części uczestników, która nie licowałaby z powagą chwili. Jesteśmy w stałym kontakcie z instytucjami kultury oraz zewnętrznymi organizatorami wydarzeń kulturalnych i podchodzimy indywidualnie do specyfiki każdego wydarzenia - mówi. I dodaje: - Ze strony instytucji, ale też firm prywatnych jest pełne zrozumienie sytuacji i nie chodzi tylko o oczywistość, jakim jest zarządzenie minuty ciszy w hołdzie ofiarom, tak jak w niedzielę podczas meczu Lecha na stadionie. Rozmawiamy m.in. o innych specjalnych akcentach w programach imprez czy o wykorzystaniu wydarzeń do wsparcia zbiórek charytatywnych.

Wiadomo już, że odwołano czwartkowy koncert zespołu Javva na Starym Rynku, który miał się odbyć o godzinie 19 na Scenie na Quadro w ramach wakacyjnego cyklu Kulturalny Stary Rynek. "Szukamy nowego terminu dogodnego dla artystów i niebawem ogłosimy szczegóły" - poinformowała na swoim profilu facebookowym Estrada Poznańska, organizator koncertu. Nie odbędzie się też piątkowy seans kina plenerowego na Wolnym Dziedzińcu, czyli zaplanowana na wieczór przy placu Kolegiackim projekcja filmu Strefa interesów.

Dwa duże wydarzenia muzyczne najbliższych dwóch dni, koncertowy cykl Scena nad Rusałką i festiwal Santander Letnie Brzmienia, odbędą się, ale z poszanowaniem pamięci ofiar pożaru. Podczas czwartkowych koncertów nad Jeziorem Rusałka, gdzie zagrają Patryk Pietrzak (godz. 19.30) i Kasia Lins (godz. 21) zorganizowana zostanie zbiórka pieniędzy dla pogorzelców z Kraszewskiego. - W naszym wydarzeniu wezmą udział wolontariusze ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych, które organizuje zbiórkę pieniędzy i darów dla osób poszkodowanych w pożarze. W trakcie koncertów ich uczestnicy będą więc mogli wrzucać datki do puszek - zachęca Michał Pudełko, współtwórca cyklu Scena nad Rusałką. Pomiędzy występami artystów nastąpi ponadto minuta ciszy dla uczczenia bohaterskiej akcji tragicznie zmarłych strażaków.

Rozpoczynający się w piątek i trwający do soboty festiwal Santander Letnie Brzmienia również, we współpracy z Caritas Polska, zorganizował zbiórkę na rzecz zmarłych i poszkodowanych. Datki będzie można wrzucać do puszek w trakcie trwania koncertów, o czym organizatorzy będą na bieżąco przypominać ze sceny. - Jesteśmy wrażliwi na tematy dotyczące pomocy, więc bez wahania włączyliśmy się do trwającej akcji - mówi Agnieszka Kopiewska z Good Taste Production, agencji artystycznej organizującej festiwal. - Prócz zbiórki, na samym początku imprezy, a więc przed koncertem Dawida Tyszkowskiego, uczcimy też pamięć strażaków minutą ciszy - dodaje.

Z powodu społecznej żałoby spowodowanej śmiercią strażaków zmianie z 30 sierpnia na 1 września uległa też data otwarcia land-artowej wystawy No water no art w Parku Szelągowskiego

W czwartek i piątek na budynku Urzędu Miasta Poznania zawisną flagi z herbem Miasta z kirem żałobnym, a flagi na Wolnym Dziedzińcu zostaną opuszczone do połowy masztu. Na pojazdach komunikacji miejskiej oraz na ekranach w autobusach i tramwajach pojawią się czarno-białe symbole Państwowej Straży Pożarnej z żałobnym kirem. 

Anna Solak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024