Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

To było nieuniknione. Wcześniej czy później w kulturze musiały się pojawić wątki pandemii COVID-19. Właśnie tak: wątki, tropy, a nie szaleńcze próby podsumowań czy wyciągania wniosków na przyszłość w filmach, serialach, literaturze, wreszcie na niejednej wystawie w niejednej galerii. Słabsi Sigrid Nunez to jedna z takich książek z tropami, wątkami. Na tyle dobra, że - mimo pandemicznego punktu wyjścia - chciałoby się napisać, że aż smaczna.

Czytaj artykuł

Na warszawskim Muranowie, przy Ogrodzie Krasińskich, istniała kiedyś brama, przez którą sześciomiesięczna dziewczynka została przewieziona - jak pisze o tym Cezary Harasimowicz, autor powieści Bieta - "na drugą stronę świata". Elżbieta Koppel, później Ficowska, żydowskie getto opuściła schowana w drewnianej skrzynce umieszczonej na wozie z cegłami. Miała ze sobą tylko jeden przedmiot, łączący oba światy - srebrną łyżeczkę, na której wygrawerowano imię oraz datę urodzenia dziecka. Jest najmłodszą spośród dzieci uratowanych z Zagłady dzięki staraniom Ireny Sendlerowej.

Czytaj artykuł

Myrkur - czarna perła w koronie europejskiego metalu - zabierze nas w mistyczną podróż przez zakamarki duszy, gdzie mroczny black metal subtelnie splata się z eterycznym pięknem. Jeśli chcecie przekonać się, jak wielka jest siła oddziaływania twórczości tej duńskiej artystki, to koniecznie odwiedźcie poznańskie 2progi. W tej dark folkowej podróży towarzyszyć jej będzie równie intrygujący Jonathan Hultén.

Czytaj artykuł

- To ponadczasowy tekst, i miejmy nadzieję, że spektakl też taki będzie. Bohaterowie mogliby być naszymi sąsiadami - mówi André Hübner-Ochodlo, reżyser Zmierzchu długiego dnia. Premiera spektaklu na podstawie dramatu Eugene'a O'Neilla - 19 kwietnia w Teatrze Nowym.

Czytaj artykuł

Czym generalnie jest pamięć ludzka? Co z niej zostaje, skoro jesteśmy zaledwie drobnym atomem w kosmosie? - o filmie Anselm pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

Przedstawiamy wybór piętnastu artystów i artystek związanych z Poznaniem, którymi szczególnie warto się zainteresować podczas tegorocznej edycji Next Fest. Wśród nich m.in. znane nazwiska takie jak Małgorzata Ostrowska, Rosalie czy Kasia Lins, ale również wykonawcy, o których być może jeszcze nie słyszeliście!

Czytaj artykuł

Żywy i różnorodny - taki z pewnością będzie Next Fest Music Showcase & Conference, poznański festiwal muzyczny połączony z konferencją branżową. Czeka nas kilkudniowa impreza, wypełniona dziesiątkami koncertów w kilkunastu miejscach w całym mieście, ale także wykładami, panelami dyskusyjnymi, warsztatami i licznymi wydarzeniami towarzyszącymi, które odmienią muzykę przez wszystkie przypadki.

Czytaj artykuł

Po ponad ćwierćwieczu obecności na kartach poznańskiego kalendarza festiwalowego Era Jazzu żegna się z publicznością. Zapowiadany jako ostatni w ramach projektu stworzonego przez Dionizego Piątkowskiego koncert, to nie tylko muzyczne wydarzenie na wielką skalę, ale również przesłanie o równości, wyswobodzeniu się z ucisku i wolności. A czym jest jazz, jeśli nie muzyczną inkarnacją wolności?

Czytaj artykuł

- "Miasto feministyczne, będące tematem »Miasta dla kobiet«, to miasto sprawiedliwe, równościowe, dostępne dla wszystkich, nie tylko najsilniejszych lub stanowiących większość. Dzisiejszy świat, państwa, miasta zaprojektowane są według norm. Normy zaś zaprojektowane są z myślą o modelowym człowieku - białym, pełnosprawnym, heteroseksualnym cismężczyźnie [...]" - czytamy w recenzji Aleksandry Gryc dla "Architektury & Biznesu". Głos w dyskusji wokół tytułu - 18 kwietnia w Teatrze Ósmego Dnia, zabiorą również Sylwia Chutnik i Magda Okraska.

Czytaj artykuł

Warto zaufać artystom spoza medialnego głównego nurtu. Muzyczna prawda przechadza się bowiem również (najczęściej?) ścieżkami dalekimi od zainteresowania mainstreamowych mediów. Przekonują o tym nowe krążki Krzysztofa Gradziuka i zespołu Sonorismo, grupy Daj Ognia, kwartetu Bartłomieja Olesia czy duetu Śniedź.

Czytaj artykuł

Historyk sztuki, autor wielu publikacji poświęconych zabytkom i historii Poznania, członek kolegium redakcyjnego Kroniki Miasta Poznania, radny Miasta Poznania. Nie żyje prof. Jan Skuratowicz (1946-2024).

Czytaj artykuł

Psychotropy w Stanach Zjednoczonych wypisywane są nadmiarowo, Big Pharma ma krew na rękach, a lawiny recept zmiotły niejedno życie. Robert Whitaker w swoim reportażu posuwa się jednak do skrajności - demonizuje leki psychiatryczne. Wszystkie. Prowokujący do dyskusji Zmącony obraz autora po kilkunastu latach od premiery dociera do polskojęzycznych czytelników za sprawą tłumaczenia Jana Dzierzgowskiego.

Czytaj artykuł

Dobrze jest wiosną odetchnąć kulturą, zwłaszcza że w weekend w Poznaniu dzieje się niemało! Pełna kolorów i wzorów wystawa Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań spodoba się nie tylko fanom mody, ale i każdemu, kto chce zadbać o środowisko i swoje nie pierwszej nowości ubrania. Do tego koncerty - Osiecka jazzowo, Homo Twist czy Daria ze Śląska, a także świetne propozycje od poznańskich teatrów - Czarnoksiężnik OZ Teatru Animacji, Wielka przygoda małego snu Usta Usta Republika czy Kordian i cham Teatru Polskiego. Zapraszamy do przeglądania "Kultury na weekend" wraz z dodatkiem, w którym ujawniamy wydarzenia przyszłego tygodnia, na które wejdziecie całkowicie bezpłatnie!

Czytaj artykuł

Przed nami pierwszy tegoroczny koncert Ery Jazzu. Usłyszymy międzynarodowy, ponadstylistyczny zespół/projekt Black Lives. Czeka nas też kolejny intrygujący rozdział cyklu Czas Komedy.

Czytaj artykuł

Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej to wydarzenie, które przypomina, że popkulturę można oswajać na różne sposoby. Hołdując metodzie naukowo-badawczej, kierując się ku interpretacji ideowo-artystycznej, eksplorując poziomy meta czy w końcu bawiąc się i budując fandomy. I każdy z nich jest dobry!

Czytaj artykuł

Aktywiści z Fyrtla Garbary zapraszają do dzieci i dorosłych do udziału w wiosennym festynie Spotkajmy się na Mostowej, który odbędzie się już w sobotę, 13 kwietnia. W programie m.in. warsztaty, kiermasz rękodzieła oraz zabawy i rodzinne animacje.

Czytaj artykuł

8 kwietnia 2024 roku na Uniwersytecie Artystycznym im. M. Abakanowicz w Poznaniu odbyły się wybory na funkcję Rektora Uczelni. Został nim prof. Maciej Kurak, artysta wizualny, wykładowca, organizator wystaw i działacz społeczny.

Czytaj artykuł
1 7 Strona 8 9 10 11