Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

7 nagród dla Teatru Animacji

Podczas XXX Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu poznański Teatr Animacji podbił serca publiczności i jurorów spektaklem Ja, Bałwan Maliny Prześlugi.

. - grafika artykułu
"Ja, Bałwan", fot. Jakub Wittchen

Prezentacja Teatru Animacji nie tylko zakończyła się owacjami na stojąco, ale została też uhonorowana aż siedmioma nagrodami. Najważniejsza z nich - nagroda główna - trafiła do rąk zespołu Ja, Bałwan za "przesyconą wyobraźnią i nowatorstwem, dowcipną i poruszającą opowieść o przemijaniu i męskiej przyjaźni, skierowaną zarówno do dzieci, jak i dorosłych".

Ponadto nagrody indywidualne otrzymali: Malina Prześluga (nagroda "za wykraczające poza wąskie kategorie wiekowe i uruchamiające w ich realizatorach i odbiorcach nowatorskie ścieżki wyobraźni"), Artur Romański (nagroda za reżyserię oraz nagroda aktorska), Igor Fijałkowski (wyróżnienie aktorskie oraz za współpracę scenograficzną), Marta Maria Madej (nagroda za scenografię), Tomasz Lewandowski (nagroda za muzykę). Oprócz tego Malina Prześluga została wyróżniona honorowym dyplomem POLUNIMA "za dramaturgię wyzwalającą możliwości kreacyjne sztuki lalkarskiej".

Ja, Bałwan autorstwa Maliny Prześlugi i w reżyserii Artura Romańskiego (który wciela się także w tytułową rolę) to historia pozornie niemożliwej przyjaźni pomiędzy bałwanem, a jego marchewkowym nosem. Monika Nawrocka-Leśnik pisała dla naszego portalu: "To nie żart, wczoraj na moją listę najważniejszych dzieł traktujących o męskiej przyjaźni, po m.in. wydanych pod koniec lat 30. w USA Myszach i ludziach Johna Steinbecka i oscarowym Green booku Petera Farrelly'ego z 2018 roku, trafił Ja, Bałwan. (...) Spektakl dedykowany jest zaledwie sześcioletnim dzieciom, ale sama uważam, że mogą, a nawet powinni zobaczyć go wszyscy, bez względu na wiek. Wszyscy sfrustrowani codziennością, obawiający się tego, co nowe, co przed nimi/nami".

Spektakl Ja, Bałwan wróci na afisze Teatru Animacji w dniach 10, 11 i 12.12.

Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu to z kolei największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie w środowisku lalkarskim. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1962 roku z inicjatywy ówczesnych twórców Sceny Lalkowej Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, na czele z Alojzym Smolką, twórcą Teatru Lalki i Aktora w Opolu i jego wieloletnim dyrektorem. Celem wydarzenia jest prezentacja, przegląd i konfrontacja dorobku artystycznego i osiągnięć polskiego środowiska lalkarskiego, a także promocja aktualnych jego dokonań. Festiwal jest też okazją do spotkań teatrów, ich pracowników i twórców z całego kraju - zarówno z większych, jak i mniejszych ośrodków.

oprac. red.