Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Zasady na całe życie

Rozmowa z Lucyną Winkel o spektaklu "Na Wysokiej Górze" opartym na sztuce Krystyny Miłobędzkiej.

Wyszeptane prawdy

Premierowy spektakl Marcina Jarnuszkiewicza w Teatrze Animacji jest jak poezja: pod powierzchnią słów drzemie wiele znaczeń.

A Filetta w CK Zamek [recenzja]

To był piękny wieczór. W Wielką Środę, u progu Triduum Paschalnego zaśpiewał w Poznaniu legendarny korsykański zespół wokalny A Filetta. Znakomity koncert zakończył się owacją na stojąco.

Prof. Hanna Kóčka-Krenz na tropie

Na ile Kraszewski miał rację, a na ile mijał się z prawdą, pisząc powieść o początkach państwa polskiego? O nieścisłościach historycznych w książce "Lubonie" opowie 9 kwietnia archeolog prof. Hanna Kóčka-Krenz.

Pomnik Wdzięczności na kopcu Wolności?

Lokalizacja pomnika Wdzięczności przy starcie toru regatowego na Malcie wzbudza kontrowersje. Czy w drodze kompromisu monument powstanie na nieukończonym kopcu Wolności, również na Malcie? Taką propozycję przedstawia Stowarzyszenie Zielona Malta.

Małe jest piękne

W XXI wieku wszystko musi być duże - wysokie wieżowce, ogromne samochody, big zestawy w fast foodach. Tylko małe kina bohatersko bronią się przed standaryzacją, która przecież pożera cały urok i już z daleka wieje nudą.

Z karabinem i słuchawką

Książka Marka Zajączkowskiego "Wielkopolskie oddziały wojsk łączności 1919-1939" to pierwsze pełne opracowanie dziejów wojsk łączności z terenu Wielkopolski. Monografia ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

Skazani na teatr

- Myślę, że teatr jest świetnym sposobem na resocjalizację osadzonych. Bo kultura jest idealnym narzędziem do tego, żeby coś o sobie powiedzieć - mówi dyrektor Teatru Polskiego Paweł Szkotak. Druga edycja jedynego w Polsce Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej rozpocznie się 13 kwietnia.

Przepis na miasto

Piotr Libicki będzie gościem spotkania towarzyszącego wystawie zdjęć ze zrujnowanego przez trzęsienie ziemi rejonu Sycylii. Rozmowa dotyczyć będzie zagospodarowania przestrzennego miast, w tym Poznania.  

"Requiem ludowe" Kwadrofonika i Adama Struga [recenzja]

Już za tydzień ukaże się wspólna płyta zespołu Kwadrofonik i Adama Struga "Requiem ludowe". W miniony poniedziałek mieliśmy niezwykłą (i być może niepowtarzalną) okazję, by posłuchać ich wspólnego dzieła na żywo w Poznaniu. To było artystyczne wydarzenie!

To, co ostateczne - to, co najważniejsze?

Już za tydzień ukaże się wspólna płyta zespołu Kwadrofonik i Adama Struga "Requiem ludowe". W miniony poniedziałek mieliśmy niezwykłą (i być może niepowtarzalną) okazję, by posłuchać ich wspólnego dzieła na żywo w Poznaniu. To było artystyczne wydarzenie!

Zrób sobie film

Masz pomysł na ciekawy projekt filmowy związany z Poznaniem poprzez tematykę, miejsce realizacji lub osoby czy lokalne firmy pracujące w branży filmowej? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj ten tekst. Trwa kolejna, ósma już edycja Regionalnego Funduszu Filmowego Poznań (RFFP). Do rozdania jest 300 tys. zł.

Czytajmy Ginczankę

Ukazały się "Wiersze zebrane" Zuzanny Ginczanki - polskiej poetki żydowskiego pochodzenia, tragicznie zmarłej w czasie II wojny światowej.

Jubileuszowa Akademia z Bachem i Szymanowskim

Wśród licznych kwietniowych propozycji Akademii Muzycznej na szczególną uwagę zasługuje koncert Via Mariana/Droga Maryjna, podczas którego zabrzmią dwa arcydzieła wokalno-instrumentalne poświęcone Matce Bożej - Magnificat D-dur BWV 243 Johanna Sebastiana Bacha i Stabat Mater op. 53 Karola Szymanowskiego. Wieczór poświęcony będzie pamięci pedagoga Akademii Renarda Czajkowskiego i wieloletniego dyrygenta Filharmonii Poznańskiej.

Głosy Korsyki w Zamku

Przed czterema laty wszyscy chętni nie pomieścili się na ich koncercie w kościele Wszystkich Świętych. W środowy wieczór zespół A Filetta przypomni przepiękną tradycję korsykańskiej wokalnej polifonii w Sali Wielkiej CK Zamek.

1 449 Strona 450 451 452 453