Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Radiowa Nagroda dla Łukasza Borowicza

Łukasz Borowicz, dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej i dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Nagrodę w tej kategorii przyznaje Polskie Radio, z którego zespołami Łukasz Borowicz był i jest związany zarówno prowadząc je artystycznie (Polska Orkiestra Radiowa), jak i nagrywając z nimi (NOSPR, Chór Polskiego Radia).

. - grafika artykułu
Łukasz Borowicz podczas koncertu na 75-lecie Filharmonii Poznańskiej, fot. Piotr Skórnicki, Antoni Hoffmann

Decyzję ogłosił przewodniczący kapituły w kategorii "Muzyka" Krzysztof Herdzin.

Jak przypomniano w uzasadnieniu, dyskografia laureata liczy ponad sto albumów, w tym z Polską Orkiestrą Radiową oraz Konzerthausorchester Berlin m.in wszystkie koncerty skrzypcowe Grażyny Bacewicz oraz komplet dzieł symfonicznych Andrzeja Panufnika, za co został uhonorowany Special Achievement Award. Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego nagrane z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej zostało wyróżnione nagrodą ICMA 2018 w kategorii Choral Music. Dla Polskiego Radia zarejestrował prawie osiemset utworów, z czego największą część "radiowego dorobku" stanowią dzieła Quartet, Ścierański Quartet.

Łukasz Borowicz bywa też częstym gościem radiowej Dwójki, a każde spotkanie z nim przeradza się w fascynującą opowieść o świecie muzyki. Ogromnym zainteresowaniem słuchaczy cieszy się też jego autorski cykl "Karnawał instrumentów", czyli ilustrowane muzyką opowieści o poszczególnych instrumentach orkiestry symfonicznej , które z kolei są pretekstem do barwnych gawęd o utworach i ich kompozytorach.

Uroczystość wręczenia Nagród Mediów Publicznych odbywa się w gmachu Telewizji Polskiej.

oprac. red.