Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Noc z książką

Już dziś, 7 października, księgarnie zaproszą czytelników do nocnego buszowania w swoich zbiorach, urozmaiconego spotkaniami, warsztatami i specjalnymi wystawami. Poznańska Noc Księgarń startuje o godz. 17 i potrwa nawet do 3 w nocy!

, - grafika artykułu
Skład Kulturalny, fot. Grzegorz Dembiński

Jest duży i kudłaty, jest też najlepszym przyjacielem Karusi. Kto taki? Piaskowy Wilk, który już o godz. 17 zostanie głównym bohaterem warsztatów w księgarni Bookowski. Uczestnicy spotkania poznają tajniki "piaskowej filozofii" -  w końcu nikt nie potrafi tak celnie odpowiadać na pytania, jak tajemniczy wilk z piasku. W programie także: interaktywne czytanie, filozofujące rozmowy, poznawanie emocji i twórcze działania.

Księgarnia z Bajki zaprasza z kolei na pełną przygód eskapadę, która rozpocznie się od godz. 18. "Pewnej księżycowej nocy w rodzinie misiów Malec budzi się z przekonaniem, że usłyszał potwora. Tata postanawia pokazać maluchowi, że na zewnątrz, poza gawrą, nie ma niczego strasznego. Las jest bezpieczny nocą. Krok po kroku przemierzają leśne ścieżki i spotykają tylko małe, płochliwe stworzonka... W każdym razie żadne z nich nie może przecież przestraszyć niedźwiadka, zwłaszcza gdy jego łapę trzyma tata - niedźwiedź." Tą krótką opowieścią Księgarnia z Bajki zapowiada nocne spotkanie z literaturą, która niekiedy bezbłędnie wskazuje kierunek. Swój udział potwierdzili m.in. Katarzyna Kamińska (dyrektorka Biblioteki Raczyńskich), prof. Przemysław Czapliński (krytyk literacki) czy Grażyna Wrońska, zasłużona poznańska dziennikarka radiowa i prasowa. Spotkanie zakończy się o północy i płynnie przemieni w robienie wyklejanek i kolaży literackich dla chętnych uczestników.

Czy są na sali sympatycy Tolkiena? Lub ci, którzy bardzo chcieliby poznać postacie z tolkienowskiego uniwersum? W Księgarni Jedynka będzie taka możliwość! Już od godz. 18 zawitają tam bohaterowie Hobbita i Władcy Pierścieni. Organizatorzy zapowiadają także stworzenie specjalnej wystawki, której atrakcją (nie jedyną) będzie replika elfickiego miecza z powieści Profesora.

Skład Kulturalny ma za to propozycję dla wielbicieli opowieści obrazkowych. Każdy chętny będzie mógł wziąć udział w warsztatach komiksowych Mikołaja Tkacza - autora Naprawdę nieśmiesznych rysunków i członka komiksowej grupy Maszin. Artysta rozwieje wszelkie wątpliwości - odpowie na pytania, czy naprawdę trzeba umieć rysować, by tworzyć komiksy oraz czy rysunek może powiedzieć więcej niż słowa. Pisaki i ołówki w dłoń i... do dzieła!

Spotkań czas

Noc Księgarń będzie także okazją do rozmów z autorami ulubionymi, lub takimi, którzy mają potencjał, by się nimi stać. Antykwariat Bukinista zaprasza na spotkanie z Piotrem Brenczem (Pętliczek) i Bartłomiejem Grubichem (Biegacz, Koniec. Baśń o mieście, w którym zawsze pada deszcz i skończył się świat). Dyskusja wystartuje o godz. 20.

Z kolei w niedawno otwartej księgarni Stonewall będzie można spotkać Jakuba Wojtaszczyka, autora m.in. książki Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć. Spotkanie będzie poświęcone najnowszej publikacji Wojtaszczyka - Cudowne przegięcie. Reportaż o polskim dragu, autor opowie o czołowych przedstawicielach polskiej sceny queerowej, a także o towarzyszeniu artystom i artystkom w ich występach i codzienności. Spotkanie rozpocznie się przy ul. Klasztornej 2 o godz. 20.

Noc w Księgarni?

Szczególną propozycję spędzenia Nocy Księgarń przygotowała Księgarnia Bookowski, która proponuje nic innego jak... spędzenie nocy w księgarni! Spotkanie pod hasłem Poznańskie Ćmy Nocne, czyli bezpretensjonalna i bezkompromisowa Noc w Bookowskim na Dąbrowskiego rozpocznie się o godz. 20 i potrwa aż do 3. W programie: inspirujące rozmowy, przekąski i, oczywiście, najważniejsze - wielogodzinne zaczytanie w przytulnej przestrzeni, aż po brzegi wypełnionej książkami.

- Wpadnij, o której chcesz i zostań na tak długo, jak długo będziesz chciał i chciała. Nie obiecujemy niczego oprócz otwartych drzwi, mnóstwa książek i ich miłośników i miłośniczek. Będzie super! - zapowiadają organizatorzy Poznańskich Ciem Nocnych.

Izabela Zagdan

  • Noc Księgarń w Poznaniu
  • 7.10
  • KiK, Bookowski, Księgarnia z Bajki, Księgarnia Jedynka, Antykwariat-Księgarnia im. J.K. Żupańskiego, Księgarnia Biblioteki Uniwersyteckiej, Skład Kulturalny, Księgarnia Arsenał, Antykwariat Bukinista
  • szczegółowy program tutaj

@ Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022