Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

KULTURA W KAPCIACH. Netflixowa piątka

Stranger Things oglądają praktycznie wszyscy. Na temat House of Cards wypowiadali się politycy na całym świecie. Zakończony niedawno BoJack Horseman był fenomenem, który skradł serca widzów i krytyków. Są jednak na Netflixie znakomite seriale, które z różnych względów nie zyskały jeszcze tak wielkiej popularności (opieram się na liczbie głosów na Filmwebie) i właśnie je chciałbym dzisiaj zaprezentować.

. - grafika artykułu
"Grace i Frankie", fot. materiały dystrybutora

Grace i Frankie

Kapitalny komediodramat w gwiazdorskiej obsadzie. Opowiada historię dwóch starszych kobiet, których mężowie nagle oznajmiają, że są gejami i pragną się pobrać. Wskutek tego porzucone żony muszą wspólnie zamieszkać w domku na plaży, w którym dawniej oba małżeństwa spędzały wolny czas. Mamy tu wszystko, czego potrzebuje dobra produkcja, zaczynając od znakomitego aktorstwa, a kończąc na doskonałym scenariuszu. Jane Fonda oraz Lily Tomlin w rolach głównych są obłędne i pokazują, że starość może być fantastyczna, nawet gdy nie zawsze wszystko się układa.

Castlevania

Świetne anime oparte na popularnej grze z lat 80. Śledzimy losy Trevora Belmonta, który pochodzi z rodu walczącego od dziesięcioleci z potworami. Niestety, jego nazwisko nie budzi już szacunku. Jednak gdy ciemne siły powracają, będący na dnie Trevor postanawia ponownie stanąć do walki. Każdy, kto lubi potwory oraz anime powinien zapoznać się z tym tytułem. Historia nie jest może odkrywcza, jednak dobrze poprowadzona i efekt końcowy ogląda się naprawdę bardzo przyjemnie. Do tego ładna nowoczesna kreska sprawia, że wizualnie tytuł prezentuje się naprawdę dobrze.

GLOW

Genialny pomysł na serial. Akcja osadzona w barwnym Los Angeles lat 80. Bezrobotna aktorka, szukając pracy, bierze udział w nowo powstających zawodach wrestlingu dla kobiet. Wbrew całej zabawnej otoczce, jest to przede wszystkim pokazanie dramatu kobiet szukających dla siebie miejsca w świecie. Dodatkowy plus za umieszczenie akcji w tej konkretnej epoce i miejscu. Sprawdza się to fantastycznie. Dodać do tego należy nieźle nakręcone sceny walk oraz mocny humor. To naprawdę nieszablonowa produkcja oferująca prawdziwy emocjonalny rollercoaster.

Santa Clarita Diet

Co byście zrobili, gdyby wasza mama została zombie? Przed takim dylematem staje rodzina Hammondów. Sheila zachowuje się zupełnie normalnie, poza jednym szczegółem. Mianowicie - ma ochotę jeść ludzi. W dobie wysypu produkcji o zombie dostaliśmy coś stosunkowo świeżego i pomysłowego. Oglądamy perypetie rodziny, która próbuje sobie jakoś poradzić z nietypowymi popędami matki i żony. Mamy tu nieustanną żądzę mordu, a z drugiej strony - problemy wychowawcze oraz próbę pozostania dobrą żoną. Jest to prosta, niewymagająca i pełna humoru rozrywka. Niestety, serial został przedwcześnie skasowany, dlatego nie mamy tu satysfakcjonującego zakończenia, jednak nadal uważam, że warto sięgnąć po ten tytuł.

Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently'ego

Najbardziej absurdalny serial, jaki widziałem w ostatnich latach. Nic w tym dziwnego - jest oparty na fabule książek Douglasa Adamsa, autora kultowego Autostopem przez galaktykę. Mamy tu typowy, szalony brytyjski humor i świetny scenariusz, w którym absurd goni absurd. Dwójka głównych bohaterów przeżywa niecodzienne przygody i odkrywa przed nami fantastyczny świat, o którego istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Tak naprawdę nie ma sensu pisać więcej o tej produkcji, ją trzeba po prostu zobaczyć!

Patryk Szczechowiak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020