Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Śluza katedralna. Na środku błękitne koło z białym napisem: Otwieramy śluzę katedralną".

Otwarcie Śluzy Katedralnej w Bramie Poznania

20.05 – 30.06.2020

W pierwszym etapie uruchamiania Bramy Poznania udostępniona została dla zwiedzających Śluza Katedralna a w niej wystawa czasowa "W księgach boskich i ludzkich. Świat Jana Lubrańskiego"

Wstęp wolny!

Śluza Katedralna czynna: wt. - pt. 9:00-18:00, sb. - niedz. 10:00-19:00, pon. - nieczynne.
Wejście do Śluzy Katedralnej tylko od strony Ostrowa Tumskiego (ul. Dziekańska). Pozostałe przestrzenie kompleksu Bramy Poznania pozostają zamknięte dla zwiedzających.

W Śluzie Katedralnej znajdziecie również bezpłatne foldery, dzięki którym samodzielnie zwiedzicie Ostrów Tumski, przejdziecie Trakt Królewsko-Cesarski i Poznański Szlak Legend dla Dzieci oraz odwiedzicie Fest Fyrtle.

Wystawa
Wystawa prezentuje niezwykle ciekawą postać Jana Lubrańskiego. To przykład "człowieka renesansu" - zainteresowanego otaczającym światem, osoby z otwartym umysłem, chłonącej nowe rozwiązania i poglądy, odważnie wdrażającej innowacje. Do dziś zaskakuje wszechstronność podejmowanych przez Jana Lubrańskiego działań. Dbał on o "sprawy ludzkie", poprzez fundacje szpitali czy wodociągów i bruków ulicznych, ale też o "sprawy duchowe", zakładając słynną akademię czy kolegium psałterzystów. To podejście do życia oddaje dedykacja na jego nagrobku, określając Lubrańskiego jako biegłego w DIVINIS ET HUMANIS LITERIS - [w] księgach boskich i ludzkich.

Bardzo ciekawa narracja, nastrojowa muzyka i bogata ikonografia prezentowane na wystawie pozwolą z pewnością oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat dwóch epok: średniowiecza i renesansu oraz odkrywczo spojrzeć na Europę, Polskę i Poznań z tej perspektywy dziejowej. Zachęcamy do zwiedzania! Wystawie towarzyszy folder, za pomocą którego można wybrać się na indywidualny spacer po Ostrowie Tumskim śladami Jana Lubrańskiego.

Wystawa i folder zostały opracowane także w języku angielskim.

Zasady zwiedzania:
W trosce o bezpieczeństwo zwiedzanie wystawy odbywa się zgodnie z aktualnymi przepisami sanitarnymi. Zwiedzających oraganizatorzy proszą o zaopatrzenie w maseczki i rękawiczki. Przed wejściem na wystawę obowiązuje dezynfekcja rąk. Zachęcają do zachowania bezpiecznego dystansu społecznego (minimum 2 m) oraz do powstrzymania się od dotykania elementów wyposażenia budynku. Ograniczona została też liczbę osób (15), która jednocześnie może przebywać w budynku. Regulamin zwiedzania dostępny na stronie www.bramapoznania.pl.

Uruchomienie Bramy Poznania odłożone w czasie, by mieć pewność, że wizyta w Bramie Poznania będzie komfortowa i bezpieczna, dlatego będzie otwierana etapami.

Wszystkie informacje o ponownym otwarciu Bramy Poznania oraz zwiedzaniu Ostrowa Tumskiego z audioprzewodnikiem są regularnie uaktualniane na naszej stronie internetowej www.bramapoznania.pl.

Brama Poznania wciąż działa online:
Brama Poznania - www.facebook.com/BramaPoznania
Trak Królewsko-Cesarski - www.facebook.com/trakt.poznan
Poznański Szlak Legend dla Dzieci - www.facebook.com/szlaklegend
Fest Fyrtel - www.facebook.com/festfyrtel

Regulamin zwiedzania od 19.05.2020 r.

Zobacz www.bramapoznania.pl/