Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Plakat wydarzenia: praca autora

Filip Wierzbicki-Nowak: Styggforsen

2019-10-14 ( poniedziałek ) – 2019-10-25 ( piątek )
Gaeria AT, ul. Solna 4, Poznań

Filip Wierzbicki-Nowak: Styggforsen
14 - 25.10.2019
Filip Wierzbicki-Nowak (ur.1985); studiował malarstwo na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Dyplom obronił w 2012 roku, w pracowni prof. Dominika Lejmana. Tytuł doktora uzyskał w UAP, w 2018 roku. Obecnie jest asystentem w VIII Pracowni Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Należy do wyróżniających się i aktywnych artystów młodego pokolenia; w sztuce zajmuje się przede wszystkim działaniami site-specific, instalacją, obiektem, sztuką multimedialną. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Polsce, Niemczech, Irlandii, Holandii, Japonii, Tajwanie. Prace artystyczne realizował także podczas wyjazdów stypendialnych w: AKI ArtEZ Academie voor Art & Design (Holandia); International Dresden Summer Academy for Visual Arts (Niemcy); Universitat Politecnica de Valencia (Hiszpania). Mieszka i pracuje w Poznaniu.
Powstanie pracy prezentowanej w Galerii AT p.t. "Styggforsen" (nazwa wodospadu, odnosząca się do nieokiełznanej, spadającej wody), poprzedziła podróż artysty do środkowego regionu Szwecji, gdzie miał okazję zobaczyć i poczuć wodospad, zlokalizowany na skraju krateru uderzeniowego jeziora Siljan, wydrążony przez meteoryt ok. 377 milionów lat temu. Osobiste doznanie tej spektakularnej, magicznej i zarazem "widowiskowej" siły natury było dla Filipa Wierzbickiego główną inspiracją w realizacji tej pracy artystycznej. Jak twierdzi autor: "bezpośrednie zetknięcie się z tym wodospadem, budzi doznania poczucia harmonii, równowagi i sprawia, że człowiek nie słyszy nawet własnych myśli. To hipnotyzujące piękno uświadamia nieprzewidywalną potęgę natury, która często zakłócana jest przez medialny szum informacyjny oraz cyfrowe nośniki rejestrujące obraz. Nie pozwalają dostrzec tego co stałe, lecz wkrótce może ulec erozji. Dramatyczne wyzwania współczesności i często ubogie interpretowanie natury poprzez środki masowego przekazu uniemożliwiają dogłębne rozumienie przeszłości, teraźniejszość i przyszłości."
Wystawa p.t. "Styggforsen" (instalacja multimedialna) jest pierwszym indywidualnym pokazem twórczości Filipa Wierzbickiego-Nowaka w Galerii AT.

Zobacz www.galeria-at.siteor.pl