Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i data.

Fyrtle Festiwal 2023

2023-06-22 ( czwartek ) – 2023-07-01 ( sobota )
Poznań, różne lokalizacje

Na przełomie czerwca i lipca w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja Fyrtle Festiwalu. Dla mieszkańców przygotowano wiele atrakcji związanych z poznańską tożsamością lokalną. Będzie można wziąć udział w koncertach, piknikach i potańcówkach sąsiedzkich. Na rzekę Wartę powróci Parada Sobótkowa.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Fyrtle to 42 poznańskie osiedla, a każde z nich ma swoją specyfikę. Warto poznawać też swoich sąsiadów. Okazja ku temu będzie już w dniach 22 czerwca - 1 lipca. W zeszłym roku na Wartostradzie powstał pierwszy w Polsce "drogal", czyli mural na drodze. W tym roku zawitamy nie tylko nad, ale też na rzekę Wartę. Następnie świętować będziemy pełną parą w fyrtlowych parach:

FYRTLE NA WARCIE
Parada Sobótkowa - Fyrtle na Warcie to wyjątkowe wydarzenie, nawiązujące do słowiańskiej tradycji ludowej i miejskiego zwyczaju poznańskich Wianków. Odbędzie się ona 23 czerwca, w Noc Świętojańską. Nad Wartą pojawi się barwny korowód łodzi, a towarzyszyć będzie mu wspólne wyplatanie wianków, potańcówka oraz pokaz teatru Ognia.

PIĄTKOWO - PIĄTKOWO PÓŁNOC
W tym roku mija 50 lat przyłączenia Piątkowa do Poznania. To doskonała okazja do świętowania! W niedzielę, 25 czerwca na Sobieskiego rozgrywać będzie się jubileuszowy turniej w boule oraz konkurs grillowania CIL&GRILL w klimacie sąsiedzkiego pikniku. W sobotę, 1 lipca, w parku na Chrobrego rozstawiona zostanie plenerowa scena z atrakcjami od Domu Kultury "Dąbrówka".

RATAJE - ŁAWICA
Lokalność to także drobny handel. Osiedlowe blaszaki, pawilony i ryneczki mogą być miejscem nie tylko codziennych zakupów, ale także odświętnych emocji. W Pasażu Piastowskim przywrócimy na kilka godzin klimat dawnej kawiarni Kasztelańskiej. Wieczorek Ratajski z potańcówką i kinem plenerowym odbędzie się w sobotę, 24 czerwca. Z kolei w czwartek, 29 czerwca na Ławicy przy ryneczku zorganizowane zostaną warsztaty ceramiczne oraz sąsiedzki Bal Bajkowy.

JEŻYCE - KWIATOWE
27 czerwca Dom Kultury Stokrotka zmieni się w Rezydencję bukietów. Osiedle Kwiatowe połączy siły z Jeżycami, skąd pochodzi słynna na całą Polskę kwiaciarnia "Kwiaty&Miut". 20 mieszkańców obu osiedli ułoży letnie bukiety, złożone z roślin, których nazwy widnieją na tabliczkach ulicowych Kwiatowego. O 20:00 odbędzie się prezentacja bukietów oraz kameralny koncert na ogrodowej scenie.

Program wydarzeń.

Załącznik