Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Na zdjeciu widoczny czarny zeszyt, na okładce w gornej części naklejony prostokąt z kartki zeszytowej w kratkę, z napisem "Ćwiczenia z dyplomacji".

Spektakl - Ćwiczenia z dyplomacji

18.06.2023
19:00

"Świat przypatruje się wielkiemu widowisku walki i śmierci. Który zresztą trudno mu sobie wyobrazić, bo obraz wojny jest nieprzekazywalny. Ani piórem, ani głosem, ani kamerą. Wojna jest rzeczywistością tylko dla tych, którzy tkwią w jej zakrwawionym, wstrętnym, brudnym wnętrzu. Dla innych jest stronicą książki, obrazem na ekranie, niczym więcej". (Ryszard Kapuściński, "Jeszcze dzień życia").

Organizatorzy o wydarzeniu:

W swojej teatralnej pracy, związanej z projektem, postanowiliśmy wykorzystać figurę "ćwiczenia". Ćwiczenie to czynność powtarzana dla utrwalenia wiedzy lub zdobycia sprawności. Nauka, która w bezpiecznych warunkach laboratoryjnej sali albo symulatora pozwala zgłębić temat, skupiając w badawczej soczewce różne aspekty dręczącego nas zagadnienia. W ćwiczeniach wojskowych jest broń, ale nigdy nie ma krwi. W ćwiczeniach ratunkowych stan jest krytyczny, ale nikt naprawdę nie umiera. W ćwiczeniu filozoficznym uruchamia się procesy myślowe, które otwierają nowe perspektywy. Nasze ćwiczenia to ćwiczenia z dyplomacji. Rodzaj protestu wobec świata politycznej bierności, która nas spotyka. To bardzo absurdalne i w pewien sposób nieprzyzwoite, kiedy widzimy ludzi w garniturach wolno toczących rozmowy i fotografujących się wokół stołu i zestawiamy to z obrazem potwornego brudu i pośpiechu, motywowanego strachem przed umieraniem. W ramach projektu rozpoczęliśmy współpracę z grupą artystek, które są uchodźczyniami z Ukrainy (po 24 lutego 2022 roku) i które obecnie mieszkają w Poznaniu. Pięcioosobowa grupa teatralna zgłosiła się do ośrodka Republika Sztuki Tłusta Langusta przy okazji organizowanego przez nas Konkursu Nanodramy 2022. Grupę tworzą profesjonalne artystki, mające doświadczenie teatralne: Rimma Tyshkevych i Anastasiia Ivasova - ukraińskie aktorki, Natalia Nikoliuk - ukraińska solistka i śpiewaczka chóralna, Marharyta Puhachenko - performerka, malarka, bajkopisarka, Nina Burnevich - menedżerka sztuki i kuratorka.

Reżyseria: Wojciech Wiński
Scenariusz: Ewa Kaczmarek (we współpracy z Nina Burnevich, Anastasiia Ivasova, Natalia Nikoliuk, Marharyta Puhachenko, Rimma Tyshkevych)
Muzyka: Hubert Wińczyk
Kostiumy: Idalia Mantas
Występują: Nina Burnevich, Grzegorz Ciemnoczołowski, Anastasiia Ivasova, Marcin Głowiński, Ewa Kaczmarek, Natalia Nikoliuk, Norbert Ogoniak, Tetiana Yanovytska, Mikołaj Podworny, Artur Śledzianowski, Rimma Tyshkevych, Przemysław Zbroszczyk

materiały: Republika Sztuki Tłusta Langusta

Bilety dostępne w:

Zobacz www.tlustalangusta.pl/