Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner promujący wydarzenie.

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Park (ing) Day ponownie odbędzie się w Poznaniu. Na miejscach postojowych i jezdni staną stoły, leżaki i siedziska. Odbędą się warsztaty, występ teatralny i koncerty. Kto zdecyduje się odwiedzić tego dnia ul. Słowackiego, będzie mógł spróbować specjałów serwowanych przez jeżyckie lokale gastronomiczne.

Park (ing) Day to jedno z wydarzeń, odbywających się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności (wcześniej Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu). Tego jednego dnia wybrane ulice, zajmowane na co dzień przez samochody, całkowicie zmieniają swoje oblicze. Na jezdniach i miejscach postojowych pojawiają się leżaki, stoły i ławy. Tuż obok nich ustawiają się stoiska z różnego rodzaju atrakcjami dla całych rodzin i stragany z jedzeniem i piciem. Ulice stają się miejscami odpoczynku, kreatywnych warsztatów, występów artystycznych i aktywnego spędzania czasu. Można znaleźć na nich wszystko to, czego próżno szukać na co dzień, wśród jeżdżących i parkujących samochodów. Park (ing) Day ma na celu pokazać, że istnieje alternatywa do tego, z czym zwykle kojarzymy miejskie drogi. W miejsce nerwowego pośpiechu oferuje zwolnienie tempa, chwilę relaksu i cieszenia się otoczeniem - niby dobrze znanym, ale widzianym z całkowicie innej perspektywy.

Park (ing) Day zagości na ul. Słowackiego na odcinku od ul. Kraszewskiego do ul. Wawrzyniaka. W godzinach 12:00 - 18:00 będzie można tutaj posłuchać muzyki na żywo i obejrzeć występ teatru tanecznego. W międzyczasie można będzie wziąć udział w warsztatach: literackich, "zero - waste", z budowy instrumentów czy tworzenia konstrukcji z klocków LEGO. Program przewiduje ponadto wycieczki rikszą po jeżyckich ulicach i szkolenie z bezpiecznej jazdy hulajnogami elektrycznymi. A kto zgłodnieje lub poczuje się spragniony, będzie mógł skorzystać z oferty gastronomicznej, przygotowanej przez 16 lokalnych knajp. Na chwilę relaksu w miejscu zajmowanym zwykle przez auta pozwolą ustawione na ulicy leżaki, ławy i siedziska.

Park (ing) Day - zmiany w organizacji ruchu 17 września 2022:

Podczas wydarzenia odcinek ul. Słowackiego pomiędzy ul. Kraszewskiego i Wawrzyniaka będzie zamknięty dla ruchu aut. Nie będzie też możliwości zaparkowania. W terenie ustawione zostały informujące o tym znaki zakazu zatrzymywania się. Zakaz parkowania na ul. Słowackiego będzie obowiązywał od północy z piątku na sobotę - wszystkie auta, które nie zostaną przeparkowane, będą odholowane na koszt właścicieli.

Objazd dla zamkniętego odcinka ul. Słowackiego wyznaczony został ulicami Jackowskiego, Szamarzewskiego, Staszica, Kraszewskiego, Dąbrowskiego i Prusa. Wszystkich kierowców poruszających się w rejonie ul. Słowackiego podczas Park (ing) Day prosimy o zwracanie szczególnej uwagi na oznakowanie.

Park (ing) Day 2022 - program wydarzenia

  • 13:00 koncert zespołu Stanislas Pav i Przyjaciele
  • 14:30 występ Teatru Cortiqué
  • 17:00 koncert zespołu DOMSUN

Wydawnictwo Zakamarki, Headmade, Po:Dzielnia Centrum Ekonomii Współdzielenia, Księgarnia Stonewall, Bolt, Mateusz Buduje, Rowerowy Poznań, Fundacja Pana Gara, Lime, Anna Dusza, Hazay Bikes, Poznańska Grupa Eksploracyjna, Dorota Piechocińska, Dott, OK Poznań, Stork Cargo Bike, Delibike, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, Klunkry Wielkopolskie i inni...

Coś na ząb zaproponują:

Ekler & Mówish Mash, Winobramie, Twoja Wina, Ciu-Ciu Paj, La Papaya, El Calamar, Bronx, Klubokawiarnia Lalka, Brisman Kawowy Bar, Pan Gar, Talerzyki, Cukiernia Weber, Klimat, Pasażer Cafe, U Aipo, Po swojemu

Organizatorzy:

ZDM, Fundacja Malta, Rada Osiedla Jeżyce, Rowerowy Poznań, Szkoła Podstawowa nr 36 im. Henryka Sucharskiego

Materiały ze strony Organizatora.