Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Zdjęcie przedstawia postać z tureckiego teatru cieni Karagoz.

Magiczne drzewo - spektakl teatru cieni Karagöz w wykonaniu Teatru Ka

2022-10-19 ( środa )
18:00
Dom Bretanii, ul. Stary Rynek 37

Stambuł to miasto bardzo stare, pełne ruin, wąskich uliczek, gwarnych bazarów. Jest to miasto rozkrzyczane, przez Turków, Greków, Żydów, Ormian zamieszkane. Im wszystkim żyje się tam nie najgorzej, lecz mogłoby żyć się lepiej, gdyby mieli więcej zieleni. Karagöz, bohater spektaklu, dostaje więc nasiona, a wraz z nimi zadanie. Ma zazielenić miasto, aby jego mieszkańcom żyło się lepiej. Czy mu się to uda? Zobaczcie sami.

Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO turecki teatr cieni Karagöz to jedna z kilku tego typu tradycyjnych technik teatralnych, jakie możemy spotkać w Azji. Większość przedstawień opowiada o przygodach dwóch przyjaciół, którzy wciąż pakują się w tarapaty. Są nimi Karagöz, od którego imienia teatr wziął swoją nazwę, oraz Hacivat. Karagöz jest prosty, niewykształcony i rubaszny, a Hacivat to jego przeciwieństwo. Różni ich wszystko, lecz bez siebie nie mogą żyć. Tej dwójce towarzyszy cała plejada postaci zamieszkujących dawny Stambuł, przedstawionych w dowcipny sposób, z przymrużeniem oka.

Teatr Ka istnieje od 2013 roku. Współtworzą go:

  • Umut Nebioğlu, który tajniki sztuki teatru cieni Karagöz poznawał przez siedem lat u Tacettina Dikera, jednego z największych tureckich mistrzów. W Stambule mieszkał z nim po sąsiedzku, uczył się u niego, pomagał mu, a w końcu razem z nim występował. Zamieszkał w Warszawie, gdzie wykonuje lalki i dekoracje do kolejnych sztuk. Członek tureckiej organizacji skupiającej artystów lalkarzy UNIMA Türkiye
  • Albert Kwiatkowski jest iranistą, tłumaczem literatury perskiej.

Spektakl organizowany w ramach XIV Festiwalu Kultur Europy - Turcja.

Organizator: Dom Bretanii.

Wstęp wolny - ilość miejsc ograniczona.

Zapisy: elwira@dombretanii.org.pl

Zobacz dombretanii.org.pl/wydarzenia-kulturalne/imprezy-cykliczne/festiwal-kultur-regionow-europy