Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Zdjęcie z przedstawienia - kobieta i mężczyzna stoją obok siebie w zółtych strojach i czapkach na głowach, każde z nich trzyma w dłoni otwarty zeszyt.

Scena Czytana Online - Ptasilot

2022-10-14 ( piątek )
online

Główną bohaterką sztuki jest Nanina, która tego lata przeżyła swój pierwszy lot samolotem. Razem z tatą odwiedziła mieszkającą w Iranie babcię, a wydarzenie to sprowokowało ją do wielu refleksji. Dziewczynka dowiedziała się, że żeby odbyć lot, potrzebny jest paszport. Poznany na lotnisku Dodo nie posiada takiego dokumentu. Staje się to motywacją do przemyśleń na temat latania jako metafory wolności: czy dla ptaków istnieją granice państw? Czy zwracają one uwagę na symbole narodowe? Co pozostaje ptakom nielotom? Utwór analizuje powyższe kwestie w sposób niejednoznaczny, dowcipny i pełen wrażliwości, a szczególną uwagę zwraca w nim styl pełen gier językowych.

"Ptasilot" ma strukturę cebuli: poszczególne warstwy - realistyczne i surrealistyczne - przylegają do siebie, tworząc nietypową opowieść o emocjonującym doświadczeniu i jego rozmaitych kontekstach.

Scena Czytana to projekt, w którym aktorzy w sposób performatywny czytają współczesne sztuki dla dzieci i młodzieży. W ostatnich latach czytania te przyjęły formę nagrań.

Centrum Sztuki Dziecka zaprasza do oglądania ich na platformie: online.csdpoznan.pl w zaproponowanych datach lub dowolnego innego dnia - dostęp możliwy jest 24h.

Informacja o cenach biletów na stronie CSD

materiały: Centrum Sztuki Dziecka