Kultura Poznań.pl

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
fot.M.Kaczyński

Spektakl - Fioletowa krowa - spektakl odwołany!

2020-04-17 ( piątek )
18:30
Sala Wielka, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Spektakl odwołany!

reż. Janusz Stolarski
TEATR POD FONTANNĄ

Lapidarne, humorystyczne wierszyki oraz słodko-gorzki obraz świata i nas samych - oto synergia "Fioletowej krowy", spektaklu który w 2018r. podbił serca krytyki i publiczności.
Janusz Stolarski ze swymi aktorami sięgnął po przezabawne wiersze, wierszyki i rymowanki z kręgu literatury angielskojęzycznej pochodzące z książki "Fioletowa krowa. 333 najsławniejsze okazy angielskiej i amerykańskiej poezji niepoważnej. Antologia" - wybrane i mistrzowsko przetłumaczone przez Stanisława Barańczaka.
Majstersztykiem jest też muzyka skomponowana do tego spektaklu przez zmarłego w ubiegłym roku Krzysztofa Wikiego Nowikowa. Podczas kwietniowej prezentacji zagra ją na żywo, częściowo we własnych aranżacjach, Wojciech Retz z zespołu Na Górze.
Spektakl tłumaczony na polski język migowy.
"Istnieje wiele recept na uzyskanie efektu komicznego. Najprostsza i najstarsza ze znanych to wykorzystanie obsceny - nieprzyzwoite wyrazy, gesty, sceny, motywy przez wieki bawiły publiczność. Do czasu gdy Szekspir odkrył malapropizm - w skrócie: żart oparty na błędnym użyciu słowa i odwołujący się do naszej ukrywanej a elementarnej potrzeby dominacji nad innymi. Zrozumiał on, że dowcip utwierdzający nas w przekonaniu, że jesteśmy lepsi (mądrzejsi, inteligentniejsi, dowcipniejsi...) nigdy nie zrobi klapy. Kolejny krok w historii komizmu to humor satyryczny, zaprzęgnięty do pracy przy naprawie świata. I wreszcie to, co interesuje nas, twórców spektaklu "Fioletowa krowa": HUMOR NONSENSOWNY. Nie jest to humor obsceniczny, nie ma zbyt wiele wspólnego z malapropizmem, nie służy niczemu poza samym śmiechem. Poetów nonsensistów nie obchodzą tak zwane doraźne bolączki: jakiś tyran (można go usunąć), brak koszy na śmieci (można je ustawić). Nonsensista to śmieszniejszy poeta metafizyczny - interesują go te problemy egzystencji, które tak, czy siak są nierozwiązalne, a ludzkość jednak od zarania dziejów z uporem maniaka, próbuje je rozwiązać. Czyż to nie śmieszne? Stanisław Barańczak - tłumacz i autor źródła naszego natchnienia - antologii "Fioletowa krowa. 333 najsławniejsze okazy angielskiej i amerykańskiej poezji niepoważnej', napisał we wstępie do niej: "Efekt humorystyczny poezji nonsensu polega na zaspokajaniu naszej jeszcze bardziej elementarnej, jeszcze potężniej odczuwanej i jeszcze wstydliwiej ukrywanej w oficjalnych okolicznościach potrzeby wzięcia odwetu na samym istnieniu'.

Spektakl zrealizowany i prezentowany w ramach "Teatru powszechnego" - autorskiego projektu performatywnego realizowanego przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu od 2016r., złożonego z przedstawień tworzonych przez środowiska osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia czy status społeczny.

Bilety w cenie 15/10 zł (normalny/ulgowy).

_
opr.LT

Bilety dostępne w: