Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Logo teatru.

Yahya Hassan - Zemsta / Zbigniew Olkiewicz, Jan Wolfgang Cyraniak

2021-10-15 ( piątek )
19:00
Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44, Poznań

"Zemsta" to poetycko-muzyczno-wizualna forma bazująca na wierszach Yahya Hassana, młodego, tragicznie zmarłego, duńskiego poety pochodzenia palestyńskiego. Środowisko religijnych muzułmanów z którego pochodził nie zintegrowało się ze społecznością duńską, co - poza patologiami w życiu jego rodziny - było przyczyną problemów wychowawczych jakie towarzyszyły mu przez całe życie.

Jego debiutancki tom wierszy pt. "Digte" wydany w 2013 roku osiągnął finalnie nakład 100 000 egzemplarzy, co nie ma precedensu w historii literatury duńskiej. Został przetłumaczony na 10 języków i ukazał się w 10-ciu krajach. Zdobył wiele nagród literackich a wśród nich Europejski Poeta Wolności, przyznaną przez Miasto Gdańsk.

Jego historia zakończyła się tragicznie 29 kwietnia 2020 roku.

Na podstawie wybranych wierszy powstał scenariusz, który w syntetyczny sposób pokazuje dramatyczną próbę̨ dostosowania się̨ do obcej w wielu aspektach rzeczywistości społecznej, w której przyszło mu żyć.

W impresyjnej warstwie wizualno-dźwiękowej artyści chcą oderwać się od dosłowności językowej, jaka była dla poety charakterystyczna. Dodatkowo, wprowadzając postać "starca", człowieka refleksyjnie spoglądającego na Świat, twórcy dają sygnał o tym jak wielu doświadczeń nie dane mu było poznać.

Jan Wolfgang Cyraniak - producent muzyczny i DJ ukrywający się pod ksywką breakjanek 60. Współzałożyciel zespołu 666VOLVO, który zadebiutował albumem Volvo w 2018 roku wydanym przez Astrophone Records, 1/2 Duetu Breakjanek 60 & Dygnitarz 808.

Zbigniew Olkiewicz - aktor, performer, reżyser.

Od 1974 roku członek grupy Akademia Ruchu. Indywidualnie realizuje spektakle i performance w Polsce, Hiszpanii, Argentynie, Gruzji.

Bilety w cenie: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy), 20 zł (grupowy - 10 osób), 10 zł (senioralny)

Bilety dostępne w: