Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Na czarnym tle tytuł wydarzenia.

Premiera online - Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn - czytanie performatywne

2020-11-27 ( piątek )
18:00
Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44, Poznań

"Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn" autorstwa Caroline Criado Perez to pierwsza książka, która na taką skalę analizuje seksistowski charakter świata, w którym żyjemy - od dostępności usług publicznych po projektowanie dóbr luksusowych. Caroline Criado Perez na setkach przykładów pokazuje, że domyślnym użytkownikiem większości dóbr i usług jest wciąż mężczyzna i pisze o tym, w jaki sposób wpływa to na codzienne życie połowy ludzkości. Brak istniejących danych na temat kobiet - ich potrzeb, zdrowia, sposobów korzystania z infrastruktury i usług publicznych, funkcjonowania na rynku pracy etc. prowadzi do ich systematycznej dyskryminacji we wszystkich dziedzinach życia, od języka, poprzez system edukacji czy ochrony zdrowia (np. diagnostyka i leczenie niektórych chorób), normy obowiązujące w miejscach pracy, system ochrony pracy po system podatkowy i zarządzanie, nie mówiąc już o (nie)obecności kobiet na kartach historii. Przedsięwzięcie Caroline Criado Perez jest imponujące przede wszystkim ze względu na ilość materiału, jaki poddała analizie, i fakt, że objęła nią obszar od Norwegii po Argentynę i RPA i od Stanów Zjednoczonych po Japonię.
By obejrzeć czytanie performatywne, konieczne będzie wykupienie wejściówki w cenie 10 zł. Otrzymasz wtedy dostęp do nagrania na określony czas. Szczegóły wkrótce!

Reżyseria: Janusz Stolarski
Czytają:

  • Małgorzata Grupińska-Bis,
  • Jagoda Gruszczyńska,
  • Agnieszka KOVA Kowalczyk,
  • Urszula Orchowicz,
  • Renata Stolarska,
  • Ewa Wójciak,
  • Anna Zbroszczyk

Oprawa muzyczna: Agnieszka KOVA Kowalczyk

By obejrzeć czytanie performatywne, konieczne będzie wykupienie wejściówki w cenie 10 zł. Otrzymasz wtedy dostęp do nagrania na określony czas (bilety dostępne online).

_
opr.LT

Bilety dostępne w: