Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Na zdjęciu Marek Napiórkowski grający na zielonej gitarze.

Marek Napiórkowski Trio: Hipokamp - KONCERT ODWOŁANY!

2020-11-06 ( piątek )
21:00
Blue Note, ul. Kościuszki 79

Zwrot pieniędzy za zakupione bilety w miejscu ich zakupu.

Nowa, intrygująca muzyka Marka Napiórkowskiego na 30-lecie działalności artystycznej! "Hipokamp" to album łączący wyrafinowane improwizacje jazzowe ze światem elektronicznych struktur dźwiękowych i intrygujących dialogów instrumentów perkusyjnych. Tytuł nowej płyty "Pierwszej Gitary Polskiego Jazzu" nawiązuje do tajemniczego i nie do końca zbadanego obszaru, jakim jest ludzki mózg. Podobnie, osadzona w oryginalnym kontekście brzmieniowym, nowa muzyka gitarzysty to spektrum tajemniczych i nieoczywistych barw. Album oparty jest na dźwiękach elektrycznej gitary, różnorakich analogowych syntezatorach i stylowo brzmiącej perkusji.

Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą i kompozytorem. Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników "Jazz Forum", wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytykę - trzynastokrotnie nominowany, a w 2019 wyróżniony statuetką Nagrody Muzycznej Fryderyk. Laureat nagrody Mateusze Trójki 2018 za album "Waw-Nyc". Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami. Na szczególną uwagę zasługują albumy sygnowane jego nazwiskiem: "Szukaj w snach" (2018), "Waw-Nyc" (2017), "Sextet - Trójka Live" (2016), "Celuloid" (2015), "Up!" (2013), "KonKubiNap" (2011), "Wolno" (2007, złota płyta), "Nap" (2005). Na jego płytach zagrali m. in. Chris Potter, Clarence Penn, Grégoire Maret, Mino Cinelu, Manuel Valera, Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk. Komponował muzykę do spektakli teatralnych, a w 2018 zadebiutował jako kompozytor muzyki filmowej, będąc autorem ścieżki dźwiękowej do filmu "Miłość i puste słowa" w reżyserii Małgorzaty Imielskiej. Od grudnia 2017 roku prowadził autorską audycję "Dźwięki nieoczywiste" na antenie radia Chilli Zet, obecnie prowadzi audycję "Napiór w eterze" w Radio Nowy Świat.

Spośród muzyków, z którymi grał i nagrywał, warto wymienić takie postaci, jak: Tomasz Stańko, Adam Holzman, Marcus Miller, Hadrien Feraud, Sugar Blue, Henryk Miśkiewicz, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, a także Pat Metheny, Richard Bona, Ivan Lins, Dhafer Youssef, Gonzalo Rubalcaba. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy.

opr.sw

Zobacz bluenote.poznan.pl/