Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Logo

Niedziela w Laboratorium Wyobraźni

2019-11-24 ( niedziela )
Poznański Park Naukowo-Technologiczny, ul. Rubież 46, Poznań

Pakiet pełny (3 atrakcje):

  • Experymentarium: Sekrety kolorów jesieni. Jesienne eksperymenty biologiczno-chemiczne

Jesienią liście zmieniają kolor - czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego tak się dzieje? Na tych zajęciach zadaniem Młodych Odkrywców będzie rozwiązanie tej przyrodniczej zagadki. Wykonując samodzielnie doświadczenia, będą mogli przekonać się, dlaczego liście żółkną i czerwienieją. Mali naukowcy wyizolują również barwniki z liści oraz spróbują je rozdzielić. Kolorowa jesień inspiruje i zachęca do eksperymentów. Organizatorzy zapraszają do wspólnej zabawy.

  • Ekspozycja na Wystawie Czerwonej

Interaktywna ekspozycja składa się z trzech części. W pierwszej z nich odwiedzający samodzielnie poznają zjawiska z różnych dziedzin naukowych, takich jak: hydrostatyka i hydrodynamika, ciśnienie, elektryczność, magnetyzm. W drugiej części nasi goście znajdą dwa stanowiska multimedialne, jedno z nich prezentujące zagadnienia z biologii, takie jak badanie wieku i gatunków drzew czy fauny i flory pod powierzchnią ziemi, drugie z fizyki, prezentujące działanie akceleratora jonów węglowych, wykorzystywanego w badaniach wieku próbek organicznych metodą węgla C14. Trzecia część natomiast to tak zwana "ciemnia", która pozwala na obserwację zjawisk z dziedziny fizyki, a szczególnie zjawisk związanych ze światłem, takich jak obserwacja obrazu z wnętrza aparatu fotograficznego, badanie biegu promieni odbitych od lusterek oraz przechodzące przez soczewki, badanie przebiegu promieni przy przejściu przez pryzmat, nakładanie obrazów w lustrze fenickim oraz obserwacja barw.

  • Planetarium: Z wizytą u gwiezdnych sąsiadów

Mobilne cyfrowe planetarium to przestrzeń umożliwiająca obserwację kosmosu na kopule imitującej sklepienie niebieskie. W planetarium uczestnicy siedzą na dywanie, choć wielu gości, jak przystało na prawdziwych miłośników nieba, preferuje podziwiać niebo na leżąco. Podczas seansu wybiorą się w podróż po przestrzeni kosmicznej, tej bliskiej i tej odległej, a na koniec zajęć prowadzący z chęcią odpowie na wszystkie pytania związane z badaniami przestrzeni kosmicznej i tym, co widać (i czego nie widać) obecnie na niebie.

Miejsce: Wystawa Czerwona Laboratorium Wyobraźni.

Godzina rozpoczęcia: 10:00. Czas trwania: 3 h.

Bilety: na stronie Organizatora.

Zajęcia dedykowane dzieciom od 5. roku życia wraz z opiekunami.

Zobacz wyobraznia.ppnt.poznan.pl