Kultura w Poznaniu

Kalendarium

x

Wernisaż oraz wystawa fotografii Marcina Mutha z cyklu "Wyjęte z kontekstu"

27.07 – 30.08.2019
17:00

 Informacje o wystawie:

"Każde widzenie jest ze swojej natury subiektywne. Mając przed sobą fragment realnego świata, każdy z nas przepuszcza widziane przez filtr własnej wrażliwości, zawęża pole obserwacji, rysuje wokół zauważonego ramę, zamykając motyw. Jeżeli ten proces zostaje zarejestrowany na nośniku, na przykład fotograficznym, stwarza się nowa i utrwalona wartość estetyczna. Takie wyjmowanie z kontekstu detali, pojedynczych przedmiotów albo ich kompozycji, umieszczanie w kadrze i chwytanie w świetle, dekonstruowanie pejzażu, redukowanie obserwowanego obszaru - to wszystko pozwala nadawać nowe znaczenia. 
Owo nadawanie nowych znaczeń z pozoru prozaicznym obiektom i kompozycjom zastanej przestrzeni sprawia, że przestajemy mieć do czynienia z fragmentem rzeczywistości, a odkrywamy świat alternatywny, wprowadzający nas w możliwości popełniania aktów interpretacji i przetworzeń. Fotografia pozwala wychodzić poza często niedostrzeganą albo obojętnie mijaną materię codzienności. Zaistniałe w ten sposób powiązania kształtów i barw, wyeksponowane kontrasty, odmienione skale i proporcje stwarzają obrazy autonomiczne, niezależne od pierwotnego kontekstu. 
Prace Marcina Mutha, zestawione w cykl pod znamiennym tytułem Wyjęte z kontekstu, są efektem takiego właśnie przetworzenia, przeinterpretowania rzeczywistości przez niego zauważanej. Autor nakłania nas do popełnienia próby spojrzenia na otaczający świat w sposób inny, niż powszedni. Udowadnia, że w tym, co mijamy na co dzień często obojętnie, zawierają się obrazy warte zatrzymania w pół kroku."

Wernisaż wystawy 27.07 (sobota) o godzinie 17.00

Wystawa będzie do oglądania przez kolejne tygodnie wakacyjne i będzie dynamiczna, bo w jej trakcie autor dokładać będzie kolejne prace, wymieniać je na trwającej ekspozycji. Wystawa potrwa do 30 sierpnia. Ekspozycję będzie można oglądać od poniedziałku do soboty w godzinach od 12.00 do 16.00.

opr.sw