Kultura w Poznaniu

Kalendarium

kino w paeku Starego Browaru

Letnie kino w Starym Browarze - Filmowa podróż przez historię kontrkultury

03.07 – 28.08.2019

Nie ma lata w Poznaniu bez plenerowego kina w Starym Browarze. Od lipca seanse w parku ruszają ponownie. W każdą wakacyjną środę o godzinie 21:00 widzowie znów rozsiądą się wygodnie na trawniku, żeby wspólnie przeżywać filmowe emocje. Do współpracy przy stworzeniu tegorocznego repertuaru Stary Browar zaprosił prof. Waldemara Kuligowskiego, redaktora naczelnego "Czasu Kultury". Punktem wyjścia dla programu filmowego stał się 50. jubileusz Festiwalu Woodstock.

W tym roku mija 50 lat od jednego z najważniejszych i najbardziej legendarnych festiwali w historii - Woodstock Festival. Były to trzy dni, podczas których pół miliona ludzi zgromadzonych na nieckowatej łące, zmieniło oblicze kolejnych pokoleń. Kroniką tego wydarzenia jest film Michaela Wadleigh'a "Woodstock. 3 Days Of Peace & Music" (1970) - dokument pokazujący słynne koncerty, ale także skalę, atmosferę i uczestników festiwalu. Widzowie letniego kina w Starym Browarze będą mieli okazję przenieść się na kilka godzin do świata hippisów i legend muzyki rockowej w czasie projekcji filmu 14 sierpnia.

Z pomysłu uczczenia jubileuszu Woodstocku pokazem filmu na temat festiwalu zrodziła się szersza koncepcja poświęcenia całego letniego repertuaru letniego kina w Starym Browarze wątkom kontrkulturowym.

Program letniego kina w Stary Browarze rozpocznie się 3 lipca projekcją filmu "W drodze" - ekranizacji powieści Jacka Kerouaca. W repertuarze znalazły się także m.in. "Manifesto" z brawurową rolą Cate Blanchett, poświęcony historii bluesa dokument "The Blues" czy duński film "Komuna" o współczesnej hippisowskiej wspólnocie.

W razie niepogody, filmy pokazywane są na Szachownicy w Pasażu Starego Browaru.

Program:

  • 3 lipca: "W drodze" (2012), reż. Walter Salles (przed seansem prelekcja prof. Kuligowskiego)
  • 10 lipca: "Backbeat" (1994), reż. Iain Softley (przed seansem prelekcja prof. Kuligowskiego)
  • 17 lipca: "Manifesto" (2015), reż. Julian Rosefeldt
  • 24 lipca: "The Blues" (serial TV, 2003 -, pokaz jednego z odcinków miniserialu)
  • 31 lipca: "Sól ziemi" (2014), reż. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado
  • 7 sierpnia: "Sny wędrownych ptaków" (2018), reż. Cristina Gallego, Ciro Guerra
  • 14 sierpnia: "Woodstock. 3 Days Of Peace & Music" (1970), reż. Michael Wadleigh
  • 21 sierpnia: "Komuna" (2016), reż. Thomas Vinterberg
  • 28 sierpnia: "Sugar Man" (2012), reż. Malik Bendjelloul

Seanse o godz. 21:00. Wstęp wolny.

Zobacz starybrowar5050.com