Kultura w Poznaniu

Kalendarium

x

Spektakl "Fejk njus" w ramach projektu Salam na naszym fyrtlu

2019-06-11 ( wtorek )
19:00
Scena Robocza, ul. Grunwaldzka 22 (IV piętro)

Kategoria: Inne

SPEKTAKL "FEJK NIUS"

Stereotypy. Tak niewinnie i tak powszechne. Kto z nas nie sięga po nie w codziennym życiu?

Inne pochodzenie, inny styl życia, inna religia. Każdy powód jest dobry, by zamknąć "innego" w szufladzie i nadać mu stosowną etykietę. Preferujemy ludzi podobnych do nas samych, a na nieznane reagujemy strachem i wrogością, niekiedy nawet agresją. Takim "nieznanym' jest w Europie kultura arabska i islam. A ludzie boją się tego, co nieznane...

Jesteśmy zalewani morzem informacji tzw. "fake news'ów", które najczęściej są fałszywe, albo źle interpretowane. Dla własnej wygody wybieramy skróty myślowe, zamiast dotarcia do sedna sprawy, uprzedzenia, zamiast poznania drugiego człowieka i jego historii. Wierzymy, że rozumiemy świat, który nas otacza, ale czy na pewno?

Organizatorzy chcą dotknąć tematu głęboko tkwiących w nas stereotypów i uprzedzeń, które najczęściej odpowiadają za nasz negatywny stosunek do innych kultur, religii, przekonań. Spektakl zwieńczony będzie dyskusją na temat obecności i znaczenia stereotypów w naszym życiu i sposobów ich przełamywania, podchodzenia do drugiego człowieka z życzliwością i otwartością.

Koncept: Hacen Sahraoui

Tekst: Mariusz Gołosz

Aktorzy: Ewa Kaczmarek, Barbara Prądzyńska, Hacen Sahraoui

Produkcja: Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe w Poznaniu

Wstęp wolny za okazaniem wejściówki

opr.sw