Kultura w Poznaniu

Kalendarium

a

PePePe. Przegląd Piosenki Poznańskiej

2018-07-01 ( niedziela )
15:00
Plac przed Teatrem Polskim, ul. 27 Grudnia 8/10, Poznań

Kategoria: Muzyka Inne

Ostatnia premiera sezonu 2017/18

"PePePe. Przegląd Piosenki Poznańskiej"
Spektakl Joanny Drozdy

Występują:

  • Zuzanna Saporznikow (gościnnie),
  • Kornelia Trawkowska,
  • Katarzyna Węglicka,
  • Mariusz Adamski,
  • Tadeusz Falana (gościnnie),
  • Piotr Nerlewski (gościnnie).
  • Ze specjalnym udziałem gwiazdy spektaklu "Extravaganza" Jakuba Papugi.

Podczas spektaklu zagra Kwartet Bardzo Męski w składzie:

  • Michał Łaszewicz,
  • Andrzej Iwanowski,
  • Arkadiusz Kowalski,
  • Piotr Trojanowski.

Dlaczego nikt nie śpiewa o Poznaniu?
Nieprawda. Śpiewamy my!
Piszemy nowe hity. Odkurzamy zapomniane szlagiery, sięgamy po teksty przedwojennych kabaretów, piosenki socrealistyczne, poezję poznańskich twórców i przeboje, które każdy rozpozna po jednej nutce. "Bana do Poznania" nie jest gorsza niż "Jedzie pociąg z daleka", a "Pegaz Gulczyński" wzrusza niczym "Janek Wiśniewski padł".

Choć Poznań nie kojarzy się z muzyką popularną, to spektakl Joanny Drozdy "PePePe. Przegląd Piosenki Poznańskiej" jest muzycznym prezentem dla miasta z okazji imienin jego patronów - świętych Piotra i Pawła. Przedstawienie ma formę koncertu, podczas którego widzowie usłyszą nieco zapomniane utwory, kilka premierowych piosenek oraz popularne hity, których dotąd nie kojarzyli z Poznaniem.

Próbę wykreowania poznańskiego przeboju podjęła pod koniec lat 50. redakcja "Głosu Wielkopolskiego". Ogłoszony przez nią konkurs był inspiracją do napisania i skomponowania kilku utworów, które dziś już praktycznie nie funkcjonują w zbiorowej świadomości poznaniaków. Dlatego zostaną przypomniane podczas "PePePe".

Przeszło pół wieku później tego samego zadania podjęła się reżyserka Joanna Drozda wraz z kompozytorem Michałem Łaszewiczem. Inspiracji dla nowych utworów szukali w katakumbach Biblioteki Raczyńskich, w książkach o międzywojennych kabaretach i zakurzonych zbiorach poezji twórców związanych z miastem. W ten sposób powstało kilka premierowych utworów, m.in. "Cyryl" (w wykonaniu Katarzyny Węglickiej), "Moje miasto" (wyk. Mariusz Adamski) oraz "Pegaz Gulczyński" (wyk. Tadeusz Falana).

O legendarnym prezydencie miasta Cyrylu Ratajskim pisał Roman Wilkanowicz, jedna z najważniejszych postaci międzywojennego kabaretu poznańskiego, wydawca pism satyrycznych "Pręgierz" oraz "Hau-Hau", jak również powstaniec wielkopolski i autor licznych utworów patriotycznych poświęconych temu zrywowi.

"Moje miasto", panoramiczna opowieść o społeczeństwie Poznania, wykorzystuje fragmenty wiersza Eugeniusza Morskiego o tym samym tytule, poety i tłumacza urodzonego w Petersburgu, który debiutował w Poznaniu w latach 30. XX wieku. Morski należał wówczas do działającej na Uniwersytecie Poznańskim grupy literackiej "Promethidion", swoją poezję publikował również w "Wiadomościach Literackim" oraz "Skamandrze". Po wojnie współpracował z Polskim Radiem.

Podczas koncertu nie zabraknie też utworów doskonale znanych szerszej publiczności, muzycznych cytatów z twórczości związanych z Poznaniem zespołów Lombard i Pidżama Porno oraz Hanny Banaszak, jak również nawiązań do twórczości prawdziwej gwiazdy polskiej estrady - Maryli Rodowicz.

Wstęp wolny