Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i data.

Dyrektorka Biblioteki Kórnickiej dr hab. Magdalena Biniaś-Szkopek, prof. UAM

oraz

Prezes Fundacji "Zakłady Kórnickie" dr Dariusz Grzybek

zapraszają na Czwartek Literacki

Jesienny sezon Czwartkowy w pałacu Działyńskich rozpoczynie się12 października. Organizatorzy serdecznie zapraszają na spotkanie wokół prozy Kornela Filipowicza, którego genialność frazy doceniała nie tylko Wisława Szymborska. Aczkolwiek ona, w swej skromności, była zdania, że Nobel w dziedzinie literatury bardziej należy się jemu. Czy tak rzeczywiście było, mogą Państwo zapytać świetnych znawców i Filipowicza, i polskiej prozy XX wieku: Justynę Sobolewską oraz Jana Galanta.

JUSTYNA SOBOLEWSKA - krytyczka literacka, dziennikarka, autorka artykułów o literaturze. W jej wyborze ukazały się zbiory opowiadań Kornela Filipowicza Moja kochana, dumna prowincja (2017) oraz Pamiętnik antybohatera i inne utwory (2020). Jest też autorką książki Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu (2020). Członkini kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

PROF. JAN GALANT - literaturoznawca, pracownik Zakładu Poetyki i Krytyki Literackiej UAM. Zajmuje się historią literatury polskiej po II wojnie światowej, krytyką literacką, oraz związkami literatury z polityką i przemianami społeczno-artystycznymi.

Wstęp wolny.

Plakat