Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Na grafice plakat wydarzenia.

Karine Label - koncert/spektakl taneczny - Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii - Haiti

11.04.2024
19:00

Wydarzenie w ramach XXXIV Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii - Haiti

Koncert - spektakl taneczny wprowadzi Państwa w wyjątkowy świat kultury haitańskiej. Taniec jest zwierciadłem haitańskiej duszy. To ważna część afro-karaibskiego dziedzictwa kulturowego Haiti. Energiczny rytm bębnów, stosowanych m.in. w kontekście rytualnym vodou, wprowadza słuchaczy w trans i przenosi w inny wymiar. Tradycyjny taniec z perły Antyli zaprezentuje w Poznaniu haitańska tancerka Karine LaBel w towarzystwie perkusjonisty Ahmeda Mbaye oraz saksofonisty jazzowego - vodou Thurgota Théodata. Będzie to unikalne doświadczenie kultury tanecznej Haiti w najbardziej autentycznym wydaniu.
Karine LaBel jest uznaną niezależną artystką, tancerką, choreografką i nauczycielką tańca mieszkającą w Wiedniu, gdzie od 2000 roku uczy tradycyjnego tańca haitańskiego w Uniwersyteckim Instytucie Sportu. Urodziła się w Haiti w 1970 roku. Naukę tańca rozpoczęła u Wielkiej Damy Haiti i tańca współczesnego Viviane Gauthier, a wiedzę na temat tradycyjnych haitańskich rytuałów pogłębiała u Matissou Legba w legendarnym miejscu pielgrzymek Lakou Souvenance. Celem występów Karine LaBel jest przekazanie dynamicznego ducha kultury afro-haitańskiej i zilustrowanie jej różnych międzykontynentalnych tożsamości. Artystce towarzyszy na scenie, od niemal 20 lat senegalski perkusjonista Ahmed Mbaye, który w przeddzień koncertu poprowadzi również w Domu Bretanii warsztaty bębniarskie.
Duetowi towarzyszyć będzie saksofonista vodou Thurgot Theodat - muzyk urodzony w Port-au-Prince w styczniu 1959 roku, który opuścił Haiti w wieku 14 lat, by studiować w Paryżu, gdzie odkrył jazz. Pod wpływem muzyków free jazzu nauczył się grać na saksofonie i później połączył jazz z haitańskimi rytmami vodou. Współpracował min. z zespołem "Foula", który był znaczący dla renesansu muzycznego w Haiti. Założył zespół "Thurgot Theodat Band" i nagrał przełomowy album "Badji", łączący jazz z vodou.

Karine LaBel - taniec, śpiew
Thurgot Théodat - saksofon, śpiew
Ahmed Mbaye - bębny

Bilety: 40 zł 

Wydarzenie finansowane ze środków budżetowych Miasta Poznania i Regionu Bretania.

opr.sw

Bilety dostępne w:

Kup bezpośrednio: