Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Fragment obrazu Eugène'a Delacroix "Wolność wiodąca lud na barykady" (1830)

Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii to interdyscyplinarny Festiwal, którego celem jest szeroka prezentacja kultury frankofońskiej, czyli kultury krajów używających w życiu publicznym języka francuskiego. Impreza odbywa się w drugiej połowie marca ze względu na Międzynarodowy Dzień Frankofonii, który przypada 20 marca.

Dom Bretanii poświęca 30. edycję Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii kobietom. We Francji jest ich około 34,6 milionów, to o ponad 2 miliony więcej niż mężczyzn. Francuzki uzyskały prawo wyborcze dopiero w 1944 roku. Wcześniej projekty ustaw dających im prawo głosu były odrzucane przez francuskie Zgromadzenie Narodowe w 1919, 1925, 1932 i 1935 roku! Dopiero w 1938 roku położono we Francji kres niezdolności prawnej kobiety zamężnej, ustanowionej przez Kodeks Napoleona w 1804 roku i oznaczającej całkowite uzależnienie kobiety od męża. Lata walki o prawa oraz zaangażowanie kobiet w Ruch Oporu poskutkowało decyzjami, które pozwoliły im w 1945 roku po raz pierwszy pójść do urn wyborczych. Jednak dopiero od 1965 roku Francuzki mogły podjąć pracę i otworzyć konto w banku bez oficjalnej zgody męża... Organizatorzy zachęcają do spojrzenia na Francję z kobiecej perspektywy.

W programie imprezy znalazły się m.in. projekcje filmowe, spektakl teatralny "Nana" wg Emila Zoli w reż. Moniki Pęcikiewicz (Teatr Polski), wystawa fotografii Coralie Salaün pt. "Kochane gęby", koncert duetu Lili Cros & Thierry Chazelle oraz spotkania i wykłady poruszające temat kobiet w historii Francji.

Szczegółowy program wraz z opisem wydarzeń można znaleźć na stronie Domu Bretanii.

_
akt.lt

Zobacz dombretanii.org.pl