Kultura w Poznaniu

Kalendarium

x

Lemma & Souad Asla - koncert w ramach festiwalu Ethno Port

2019-06-16 ( niedziela )
Dziedziniec Zamkowy, CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

Słowo lemma, używane od wieków w regionie Saoura w Algierii, wyraża wszystko, co związane jest ze zgromadzeniem, spotkaniem przy szklance herbaty, przy muzyce i tańcu. Lemma jest zaklęciem chwili, zapobieganiem rozproszeniu myśli i działań, spoiwem integrującym kulturę ksour, czyli pustynnych osad południowo-wschodniej Algierii.
W muzyce jedenastu artystek tworzących grupę Lemma spotyka się i spaja w niezwykle żywiołową całość bogactwo czterech gatunków muzycznych. Strukturalne ramy repertuaru grupy nakreślają berberyjskie pieśni zaffanî. Deklamacyjny w swoim charakterze, wysoki śpiew solistki wypowiada tutaj posłuszeństwo rytmicznej dyscypliny bębnów, jednocześnie pozostając w zgodzie z wewnętrznym pulsem utworów. Kompozycję całości dopełnia odpowiadający solistce chór i zwrotkowa forma zaczerpnięta z andaluzyjskiej twórczość al-farda.
Duchowa istota muzyki Lemmy płynie podwójnym strumieniem zasilanym przez związane z sufizmem gatunki hadra i gnâwî. To nie tylko formy artystycznej ekspresji, ale narzędzia służące doświadczaniu boskiej obecności poprzez zanurzanie się w nabierającym tempa, ekstatycznym, grupowym doświadczaniu dźwięków i ruchów, wzmacnianym przez zapachy specjalnie na tę okazję przygotowanych kadzideł i kolory wyjątkowych tkanin.

Bilety - 30 zł.

opr.sw

Bilety dostępne w:

Zobacz ckzamek.pl/