Kultura w Poznaniu

Kalendarium

logo festiwalu

Evritiki Zygia - koncert w ramach festiwalu Ethno Port

2019-06-16 ( niedziela )
20:00
Scena na Trawie, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Kategoria: Muzyka

Evritiki Zygia to żywiołowy męski kwintet, który przyjął nazwę od Ewros, żyznej doliny północno-wschodniej Grecji, części starożytnej Tracji. Na muzykę tego regionu składają się pieśni i tańce głęboko zakorzenione w rolniczym i pasterskim cyklu pracy, odpoczynku, radości narodzin i ożenku, ale także goryczy śmierci.
Muzykę z Ewros wykonuje się na zestawie instrumentów melodycznych, zwanym zygia, czyli dosłownie waga, który w tym przypadku stanowią dudy, flet kaval i lira. Ta ostatnia to trzymany na kolanach, niewielki, trzystrunowy instrument smyczkowy o pękatym kształcie, przypominający bułgarską gadułkę, a nie znaną z greckich rzeźb lirę antyczną, na której akompaniował sobie Orfeusz.
Rytmiczną podstawę muzyki z Ewros tworzy partia dużego dwumembranowego bębna davul, znanego też jako daouli. Gra się na nim dwiema pałkami - cięższą z nich wygrywany jest główny puls, natomiast mniejszą, elastyczną pałką jego synkopujące wypełnienie. Tradycję z nowoczesnością spina w muzyce Evritiki Zygia wykorzystanie akordeonu, który interferuje z burdonem dud i dodaje pieśniom i tańcom pełnego, bogatego brzmienia.

Bilety w cenie 2 zł.

_
opr.LT

Bilety dostępne w: