Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Na białym tle czerwony napis "sylwester 2020/2021".

Sąsiedzki Sylwester na Skwerze online

2020-12-31 ( czwartek )
Poznań

Nadesłane przez Organizatora:

"Tegoroczny Sąsiedzki Sylwester na Skwerze odbędzie się w nietypowej formie. Tym razem zapraszamy w przestrzeń internetową, a dokładniej na facebookowy profil Łazarz Otwarta Strefa Kultury, gdzie odbędzie się transmisja przygotowanego specjalnie na tę okazję koncertu  jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów polskiego sceny rapu - Peji. Podczas transmisji nie zabraknie również płonących rzeźb, które już od pięciu lat "błyszczą" w sylwestrową noc. W tym roku Łukasz Trusewicz stworzył dwie rzeźby, które wybrane zostały przez mieszkańców Łazarza w internetowym głosowaniu - Globus czyli Fałszywy Kulisty Model Ziemi oraz Eko Pener. Instalacje po spłonięciu staną się kolektorami nakrętek, z których dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne. 

Rok 2020 jest nieprzewidywalny.  Aktualne  obostrzenia, i informacje zmieniające się często z dnia na dzień, nie pozwoliły na stworzenie wydarzenia w dotychczas znanej odbiorcom formie. Organizatorzy zdecydowali się na działanie które pozwoli przybliżyć atmosferę Sylwestrów na Skwerze jednocześnie zachęcając do pozostania w domach w trosce o zdrowie. 

Rzeźby, które w tym roku powstały nawiązują do sytuacji i problemów z jakimi mierzy się ludzkość w dobie pandemii i nie tylko. Są to kwestie, które istnieją w dyskursie społecznym, jednak dopiero od niedawna zaczęto dostrzegać ich wagę. Globus czyli Fałszywy Kulisty Model Ziemi  nawiązuje do teorii spiskowych, które aktualnie stają się coraz popularniejsze, a przez przypisaną mu funkcję kolektora nakrętek, będzie ukazywał problem zanieczyszczeń plastikiem wód Ziemi. Z kolei Eko Pener to postać mająca skłaniać ludzi do refleksji o środowisku i dbaniu o nie. Nazwa wskazująca na eko penerstwo ma symbolizować przemianę myślenia o segregacji, która w obecnych czasach wychodzi poza margines i staje się codziennym przyzwyczajeniem. Rzeźby zostaną podpalone na Skwerze Eki z Małeki, miejscu które od lat zrzesza mieszkańców Łazarza, jest to znak, że problemy z którymi aktualnie mierzy się społeczeństwo, nie dotyczą tylko wybranych grup, ale wszystkich mieszkańców naszej planety. 

Z góry dziękuje za zapoznanie się z treścią informacji.

Z wyrazami szacunku Marta Szulc"