Kultura w Poznaniu

Kalendarium

x

Ojciec i syn czyli wieczór Bachów - koncert internetowy Filharmonii Poznańskiej

2020-12-18 ( piątek )
19:00
Koncert online

Gdy współcześnie mówi się o Bachach na pierwszy plan wysuwa się postać Johanna Sebastiana Bacha, a następnie jego synów - Wilhelma Friedemanna i Carla Philippa Emanuela (pochodzących z pierwszego małżeństwa Johanna Sebastiana z Marią Barbarą) oraz Gottfrieda Heinricha, Johanna Christopha Friedricha i Johanna Christiana (z drugiego małżeństwa z Anną Magdaleną).  Warto jednak pamiętać, że przez niemal dwieście lat rodzina Bachów miała istotny wkład w kształtowanie historii muzyki. Ich ród był tak związany z tą dziedziną sztuki,  że w Turyngii, gdzie zamieszkiwali, wszelkich muzyków zwano "Bachami", niezależnie od tego czy związani byli z tą rodziną czy nie.  

"Ojcem wielkich Bachów"  zaczęto określać Johanna Sebastiana, gdy jego synowie opuścili rodzinne strony udając się do innych ośrodków europejskich, gdzie zyskali sławę. Od miejsc, w których najdłużej żyli i najintensywniej tworzyli zyskali z czasem przydomki. Dlatego Carl Philipp Emanuel zwany bywa berlińskim lub hamburskim Bachem. Jego Symfonia F-dur powstała właśnie w Hamburgu (w latach 1775-76), w którym w 1768 roku objął - po swym ojcu chrzestnym, Georgu Philippie Telemannie - stanowisko kantora. 

Spośród koncertów fortepianowych Johanna Sebastiana jego Koncert d-moll należy do tych, które cieszą się największą popularnością wśród pianistów. I choć najprawdopodobniej jest on transkrypcją obcej kompozycji, to jednak - jak piszą autorzy "Przewodnika koncertowego":  ... zarówno w partii fortepianowej, jak i w akompaniamencie orkiestry , a zwłaszcza  w świetnym opracowaniu kontrapunktycznym widać mistrzowską rękę Bacha. 

WYKONAWCY

Martin STADTFELD  fortepian
Ariel ZUCKERMANN  dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

PROGRAM

  • Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788), Symfonia F-dur H.655, Wq 183/3

Allegro di molto
Larghetto
Presto

  • Johann Sebastian Bach (1685-1750), Koncert  fortepianowy d-moll BWV 1052

Allegro 
Adagio 
Allegro 

Link do koncertu

opr.sw

Zobacz https://filharmoniapoznanska.pl/