Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
baner

Koncert Internetowy w Filharmonii Poznańskiej - Z kontrabasem w roli głównej

2020-06-05 ( piątek )
19:00
Filharmonia Poznańska, ul. Święty Marcin 81, Poznań

Wykonawcy:

Szymon GUZOWSKI - kontrabas solo
Marcin SUSZYCKI - I skrzypce
Kosma MÜLLER - II skrzypce
Dominik DĘBSKI - altówka
Józef CZARNECKI - wiolonczela
Marcin CHENCZKE - kontrabas

Program:

  • Henry Eccles - Sonata a-moll na kontrabas i kwintet smyczkowy (opr. Ewa Fabiańska-Jelińska)

Largo
Allegro con spirito
Adagio
Vivace

***

Wykonawcy:
Marcin SUSZYCKI - skrzypce solo
Szymon GUZOWSKI - kontrabas solo
Kosma MÜLLER - I skrzypce
Magdalena MATEJA - II skrzypce
Dominik DĘBSKI - altówka
Józef CZARNECKI - wiolonczela
Marcin CHENCZKE - kontrabas
Małgorzata Próchnicka - narrator

Program:

  • Katarzyna Taborowska-Kaszuba - Chmury pierzaste na skrzypce, kontrabas, kwintet smyczkowy i narratora
    Utwór dedykowany Szymonowi Guzowskiemu i Filharmonii Poznańskiej

Piątkowy wieczór w internetowej odsłonie Filharmonii Poznańskiej zapowiada się niezwykle interesująco. Muzycy jej Orkiestry zagrają bowiem dwa zupełnie  odmienne "czasowo" utwory. Pierwszy z nich, Sonata a-moll na kontrabas i kwintet smyczkowy to dzieło brytyjskiego barokowego kompozytora Henry'ego Ecclesa. Drugi - Chmury pierzaste na skrzypce, kontrabas, kwintet smyczkowy i narratora -  stworzony został współcześnie przez Katarzynę Taborowską-Kaszubę.

Sonata a-moll Ecclesa oryginalnie skomponowana została na wiolonczelę i instrument klawiszowy. Wersja, którą prezentują nasi muzycy jest transkrypcją na kontrabas z towarzyszeniem kwintetu instrumentów smyczkowych. To bardzo ważna pozycja w literaturze kontrabasowej, wręcz żelazny punkt repertuaru każdego kontrabasisty.

Sonata a-moll, będąca kwintesencją barokowej muzyki kameralnej ma typową formę sonaty barokowej, a  jej wielkim atutem są przepiękne  kantyleny w wolnych częściach oraz niezwykle taneczne szybkie części: courante i gigue.

Oba utwory prezentowane podczas tej odsłony Koncertu Internetowego mają wspólne elementy - w obu niezwykle ważną rolę odgrywa kontrabas, oba też w pewien sposób połączyć można z... Poznaniem. Sonatę Ecclesa muzycy grają bowiem w opracowaniu kompozytorki Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej związanej z Akademią Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego; z tą uczelnią związana  jest także kompozytorka i skrzypaczka Katarzyna Taborowska-Kaszuba, twórczyni Chmur pierzastych, która tak mówi o tym dziele: Utwór Chmury pierzaste powstał w czasie, kiedy z powodu szerzącej się  pandemii, pozostawaliśmy w zaciszu swoich domów.  Jest krótką opowieścią o stanie pewnego zastygnięcia, kiedy nasze myśli opuszczają mury obecnej codzienności i zaczynają krążyć po  ulubionych okolicach, szczęśliwym czasie, dając poczucie wolności.  Wspomnienia i plany stają się ważniejsze niż obecna niepewność. Kompozycja powstała z inicjatywy Szymona Guzowskiego. Jemu też i  zespołowi muzyków Filharmonii Poznańskiej została dedykowana.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ,,Kultura w sieci''

_
akt.LT

Zobacz https://filharmoniapoznanska.pl/aktualnosci/