Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Plakat wydarzenia

Rozmównica online - Taneczność tańca

2020-05-16 ( sobota )
17:00-18:00
Polski Teatr Tańca, ul. Kozia 4, Poznań

16 maja o godz. 17.00 - w Dniu Teatru Publicznego, przeniesionym w tym roku do przestrzeni Internetu, Polski Teatr Tańca zaprasza na cykliczną "rozmównicę" pt. "Taneczność teatru", poświęconą obecności ruchu, gestu i tańca w różnych odmianach widowiska teatralnego.
Organizatorom zależy na wielości perspektyw i na spojrzeniu na ruch sceniczny różnymi oczami.
Ich pragnieniem jest, aby w jednej dyskusji spotkali się ze sobą twórcy reprezentujący rozmaite - estetyczne i pokoleniowe - perspektywy widzenia zjawiska ruchu w teatrze.
Jak używa się ruchu jako środka ekspresji w teatrze dramatycznym, postdramatycznym, muzycznym i plenerowym?
W jaki sposób myślą o ruchu i jakimi metodami pracują z ruchem tancerz, aktor, reżyser i choreograf? Jak przebiega współpraca między współtwórcami spektaklu?
Jaka jest rola ruchmistrza w procesie tworzenia spektaklu? I kim ta tajemnicza postać jest?
W tle dyskusji będzie pytanie o fizyczność w teatrze i ciało jako środek wyrazu.
Czy relację między wypowiedzią i cielesnością w teatrze można nazwać równouprawnieniem, czy można powiedzieć, że komunikacja niewerbalna dominuje nad słowem? A może wcale nie można określić tendencji, istnieją tylko indywidualne przypadki i pojedyncze rozwiązania?
Organizatorzy zapraszają do dostrzeżenia wszystkich teatralnych przejawów ruchu - bo przecież kiedy poruszają się aktorzy, ruch charakteryzuje odgrywane postacie, ale współtworzy też wizualność spektaklu, nadaje mu energię, szybszy lub wolniejszy rytm...
Do odkrywania wieloznaczności ruchu w teatrze.

Więcej na stronie FB wydarzenia.

Zobacz www.facebook.com/events/828391027686323/?notif_t=event_calendar_create&notif_id=1589206846432144