Kultura w Poznaniu

Kalendarium

a

Spotkanie wokół książki "Dziwne jest serce kobiece... Wspomnienia galicyjskie" Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej

2020-03-07 ( sobota )
11:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14, Poznań

Spotkanie z Rafałem Skąpskim, wnukiem autorki, który dokonał opracowania rękopisów Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej oraz opatrzył książkę wstępem, komentarzami i przypisami.

Publikacja jest zapisem przeżyć i refleksji autorki spisywanych zapewne od roku 1903. Ostatni zapisek nosi datę 27 czerwca 1961 roku. Rękopisy formalnie nazwane wspomnieniami są jednak dziełem złożonym gatunkowo. Miejscami mają formę pamiętnika, reportażu, czy niewielkich form epickich. Znajdujemy w nich również cytaty i zasłyszane relacje. Autorka w niezwykle zajmujący sposób opisuje własne życie i losy osób sobie bliskich. W ich tle znajduje się historia Polski i Europy.

Wiesław Myśliwski napisał o książce "Autorka tego pamiętnika to postać niezwykła, wyrastająca nie tylko ponad miarę swoich czasów (...) Pisze w sposób rzeczowy, konkretny, niekiedy drobiazgowy, wciągając nas w swój świat, tak że mamy wrażenie, jakbyśmy w tamtych czasach żyli" Spotkanie poprowadzi Jerzy Kisielewski, znany dziennikarz radiowy i telewizyjny.

Data: 7.03.2020 (sobota) o g. 11.00

Miejsce: sala A w pawilonie 7, Międzynarodowe Targi Książki 2020

Więcej o Poznańskich Targach Książki na stronie Organizatora lub na FB wydarzenia.